Oczekuje się, że ambitna polityka Chin w zakresie stymulowania popytu będzie miała coraz większy wpływ, stwierdza urzędnik

Pekin – Według najwyższego urzędnika agencji planowania gospodarczego, niedawna inicjatywa Chin mająca na celu zwiększenie popytu może znacząco wpłynąć na wzrost gospodarczy w najbliższej przyszłości, jak podano w czwartek.

W odpowiedzi na międzynarodowe obawy dotyczące nadpodaży i spowolnienia wzrostu, Pekin ujawnił na początku tego roku plany wzmocnienia popytu krajowego poprzez dotacje i zachęty mające na celu ułatwienie modernizacji sprzętu i wymiany produktów konsumenckich.

Oficjalne prognozy przewidują roczny wzrost wydatków o ponad 5 bilionów juanów (704,23 mld USD) na sprzęt i nieokreślone „biliony” na towary konsumpcyjne, takie jak samochody i urządzenia gospodarstwa domowego.

Zhao Chenxin, zastępca szefa Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, potwierdził, że wdrażanie już trwa, wyrażając przekonanie, że inicjatywa może przynieść coraz bardziej znaczące rezultaty.

Chiny wyznaczyły cel wzrostu PKB na poziomie około 5% w bieżącym roku, po wzroście o 5,2% w roku ubiegłym. Podczas gdy analitycy początkowo kwestionowali możliwość osiągnięcia tego celu bez dodatkowych bodźców, ostatnie korekty dokonane przez Goldman Sachs i Morgan Stanley bardziej zbliżyły prognozy do oficjalnego celu, częściowo wspieranego przez wzrost produkcji.

Pekin zamierza zwiększyć inwestycje w sprzęt o ponad 25% w latach 2023-2027, co przekłada się na około 0,5 punktu procentowego dodatkowego wzrostu PKB rocznie, według Bruce’a Panga, głównego ekonomisty na Greater China w JLL.

Dodatkowe cele na 2027 r. obejmują zwiększenie efektywności energetycznej głównych urządzeń zużywających energię, podwojenie wolumenu samochodów pochodzących z recyklingu, zwiększenie wolumenu transakcji używanych samochodów o 45% oraz zwiększenie wolumenu recyklingu urządzeń gospodarstwa domowego o 30%, ujawnił Zhao.

Podkreślając wieloaspektowe podejście, Zhao podkreślił, że polityka ta ma na celu nie tylko stymulowanie konsumpcji i inwestycji, ale także priorytetowe traktowanie redukcji emisji dwutlenku węgla i poprawy bezpieczeństwa, zgodnie z dążeniem Pekinu do „wysokiej jakości wzrostu”.

Pekin zamierza zwiększyć inwestycje w sprzęt o ponad 25% w latach 2023-2027, co przekłada się na około 0,5 punktu procentowego dodatkowego wzrostu PKB rocznie, według Bruce’a Panga, głównego ekonomisty na Greater China w JLL.

Dodatkowe cele na 2027 r. obejmują zwiększenie efektywności energetycznej głównych urządzeń zużywających energię, podwojenie wolumenu samochodów pochodzących z recyklingu, zwiększenie wolumenu transakcji używanych samochodów o 45% oraz zwiększenie wolumenu recyklingu urządzeń gospodarstwa domowego o 30%, ujawnił Zhao.

Podkreślając wieloaspektowe podejście, Zhao podkreślił, że polityka ta nie tylko ma na celu stymulowanie konsumpcji i inwestycji, ale także priorytetowo traktuje redukcję emisji dwutlenku węgla i poprawę bezpieczeństwa, zgodnie z dążeniem Pekinu do „wysokiej jakości wzrostu”.

Jeśli chodzi o wsparcie fiskalne dla tych modernizacji, Zhao zapewnił o silnym wsparciu ze strony rządu centralnego, podczas gdy Fu Jinling, dyrektor departamentu budownictwa gospodarczego w ministerstwie finansów, przedstawił plany dotowania modernizacji maszyn rolniczych i zapewniania zachęt podatkowych do oszczędzania wody.

Fu wspomniał również o zamiarze Ludowego Banku Chin zwiększenia pożyczek dla firm na zakup nowego sprzętu i zwiększenie ich możliwości technologicznych.

W przyszłym tygodniu Chiny opublikują dane o PKB za pierwszy kwartał. Francoise Huang, starszy ekonomista w Allianz Trade, przewiduje pewną poprawę w porównaniu z drugą połową ubiegłego roku, choć oczekuje się, że ogólny wzrost PKB będzie umiarkowany w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na czwartkowym briefingu prasowym pojawili się również urzędnicy z różnych ministerstw, co odzwierciedla wspólne wysiłki Pekinu na rzecz poprawy koordynacji polityki.

Chociaż dokładny wpływ tych inicjatyw pozostaje trudny do oszacowania, Pang zauważył, że oznacza to obiecujący początek wysiłków Pekinu na rzecz usprawnienia koordynacji polityki między ministerstwami.

Shan Zhongde, zastępca szefa Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, szczegółowo opisał plany promowania cyfryzacji w głównych przedsiębiorstwach przemysłowych, dążąc do przyjęcia ponad 90% do 2027 r., wraz z inicjatywami integracji robotyki i budowy cyfrowo połączonych „inteligentnych” fabryk.

Solidne wsparcie polityki przemysłowej Chin przyczyniło się do ich wzrostu jako potęgi eksportowej, z rosnącą sprawnością w wytwarzaniu produktów wyższej klasy, takich jak pojazdy elektryczne. Pomimo tych korzyści, utrzymują się obawy związane z rosnącym protekcjonizmem, zwłaszcza w świetle niedawnych rozmów między sekretarz skarbu USA Janet Yellen i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem na temat nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle chińskim.

Opublikowany w czwartek raport Allianz Trade podkreśla rosnącą dominację Chin w globalnym eksporcie w kluczowych sektorach, przewyższając nawet Niemcy w takich obszarach jak maszyny, chemikalia, komputery i sprzęt gospodarstwa domowego.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Astronomowie rzucają światło na zagadkę mgławicy „Smocze Jajo

Next Post

Korea Południowa, Japonia i USA przeprowadzają ćwiczenia morskie w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next