Prezydent Chin Xi Jinping ogłosił zamiar pogłębienia współpracy energetycznej z państwami arabskimi podczas forum regionalnych przywódców i dyplomatów, które odbyło się w czwartek w Pekinie. Posunięcie to odzwierciedla ciągłe wysiłki Chin zmierzające do zacieśnienia stosunków dyplomatycznych z krajami Bliskiego Wschodu, które stały się kluczowymi dostawcami ropy naftowej do tego kraju.
W swoim przemówieniu prezydent Xi podkreślił zaangażowanie Chin w zacieśnianie strategicznego partnerstwa z krajami arabskimi w sektorze naftowym i gazowym. „Chiny będą dalej wzmacniać strategiczną współpracę ze stroną arabską w zakresie ropy i gazu oraz integrować bezpieczeństwo dostaw z bezpieczeństwem rynkowym” – powiedział Xi, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa spraw zagranicznych.
Xi podkreślił również gotowość Chin do współpracy w zakresie rozwoju i produkcji nowych technologii energetycznych. „Chiny są gotowe do współpracy ze stroną arabską w zakresie badań i rozwoju nowych technologii energetycznych oraz produkcji sprzętu”, dodał. Ponadto obiecał wsparcie dla chińskich firm energetycznych i instytucji finansowych w angażowaniu się w projekty związane z energią odnawialną w krajach arabskich, których łączna moc zainstalowana ma wynieść ponad trzy miliony kilowatów.
Zapowiedź ta jest następstwem wizyty Xi w Arabii Saudyjskiej pod koniec 2022 r., podczas której omówił on pogłębienie współpracy energetycznej. Chiny pozostają największym nabywcą saudyjskiej ropy naftowej, co podkreśla znaczenie tych dwustronnych stosunków.
Forum w Pekinie w tym tygodniu obejmuje udział prezydenta Egiptu Abdela Fattaha al-Sisiego i kilku innych przywódców arabskich. Choć główny nacisk kładziony jest na współpracę energetyczną, oczekuje się, że dyskusje będą również dotyczyć trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem.
Rosnąca obecność Chin na Bliskim Wschodzie budzi obawy Waszyngtonu, a amerykańscy urzędnicy ostrzegają przed potencjalnymi negatywnymi reperkusjami rosnących wpływów Chin w regionie. Pomimo tych ostrzeżeń, Pekin nadal dąży do zacieśnienia więzi z krajami Bliskiego Wschodu, podkreślając strategiczne znaczenie współpracy energetycznej.