Nadciągający głód w Sudanie zagraża setkom tysięcy osób

Co najmniej 750 000 osób w Sudanie stoi w obliczu nieuchronnego głodu, ponieważ kraj zmaga się z wyniszczającą wojną domową, która doprowadziła ponad połowę z 48 milionów mieszkańców do chronicznego głodu, zgodnie z najnowszymi ustaleniami Zintegrowanej Klasyfikacji Fazy Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC), światowego autorytetu w dziedzinie głodu.

IPC, w skład którego wchodzą eksperci z agencji ONZ i wiodących organizacji pomocowych, poinformował w czwartek, że 14 regionów Sudanu, w tym części stolicy Chartumu, znajduje się na skraju głodu. Alarmująca aktualizacja podkreśla ostrzeżenia agencji pomocowych, że Sudan znajduje się na skraju katastrofy humanitarnej, jakiej nie widziano od dziesięcioleci.

„To prawdopodobnie kryzys pokolenia” – zauważył Edouard Rodier, dyrektor ds. Europy w Norweskiej Radzie ds. Uchodźców, który niedawno odwiedził zachodni Sudan. „Nigdy czegoś takiego nie widziałem”.

Raport IPC wskazuje, że 25,6 miliona Sudańczyków doświadcza obecnie kryzysu żywnościowego. Spośród nich 8,5 miliona jest poważnie niedożywionych lub walczy o przetrwanie, podczas gdy 755 000 znajduje się w fazie „katastrofy”, stojąc w obliczu warunków odpowiadających klęsce głodu.

Chociaż IPC formalnie nie ogłosiło klęski głodu w Sudanie z powodu wyzwań związanych z gromadzeniem wiarygodnych danych w trakcie trwającego konfliktu, wśród ekspertów panuje powszechna zgoda co do tego, że masowy głód już ma miejsce. Brak dokładnych danych przypisuje się załamaniu sudańskiej infrastruktury zdrowotnej i trudnościom, z jakimi borykają się pracownicy organizacji pomocowych w dostępie do najbardziej dotkniętych obszarów z powodu poważnych walk i ograniczeń nałożonych przez strony konfliktu.

Wysoki rangą urzędnik ONZ ostrzegł w lutym Radę Bezpieczeństwa, że 222 000 sudańskich dzieci może umrzeć w nadchodzących miesiącach. Najnowsze badania przeprowadzone przez Clingendael Institute, holenderską organizację badawczą, przewidują, że do października nawet 2,5 miliona ludzi w Sudanie może umrzeć z przyczyn związanych z głodem.

„Być może nie doczekamy się ogłoszenia klęski głodu, ale kryzys głodowy ma skalę niespotykaną od co najmniej 40 lat i zabije setki tysięcy Sudańczyków” – stwierdził w niedawnym podcaście Alex de Waal, ekspert ds. głodu z Fletcher School of Law and Diplomacy na Tufts University.

Od wybuchu konfliktu w kwietniu 2023 r. około dziewięć milionów Sudańczyków zostało przesiedlonych, a szacunki wskazują na nawet 150 000 ofiar śmiertelnych. Najbardziej krytyczne obszary obejmują zachodni region Darfuru, stolicę Chartum i stan Jazeera, znany jako spichlerz kraju.

Samantha Power, szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID), określiła sytuację jako „największy kryzys humanitarny na świecie” podczas briefingu 14 czerwca. Wraz z innymi urzędnikami oskarżyła walczące frakcje Sudanu – wojsko krajowe i paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia – o celowe wykorzystywanie głodu jako broni wojennej.

Zaangażowanie zagraniczne również zostało poddane kontroli, z zarzutami przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim i Iranowi za ich wsparcie dla Sił Szybkiego Wsparcia i sudańskiej armii.

Pomimo skali kryzysu, międzynarodowa uwaga pozostaje ograniczona w porównaniu do głośnej reakcji na konflikt w Darfurze dwie dekady temu. Organizacja Narodów Zjednoczonych otrzymała zaledwie 17% z 2,7 miliarda dolarów, o które wnioskowała dla Sudanu.

„Światowi przywódcy nadal wykonują ruchy, wyrażając zaniepokojenie kryzysem w Sudanie” – skomentował Tjada D’Oyen McKenna, dyrektor generalny Mercy Corps. „Jednak nie udało im się stanąć na wysokości zadania”.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Reform UK wycofuje poparcie dla kandydata powiązanego z byłym członkostwem w BNP

Next Post

Chiny upamiętniają kobietę za heroiczne poświęcenie w obronie japońskiej rodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next