UE lekceważy obawy Węgier i Słowacji dotyczące ukraińskich sankcji naftowych

W ostatnim czasie, który wywołał napięcia w Europie Środkowej, Komisja Europejska odmówiła rozpoczęcia formalnych rozmów z Ukrainą po tym, jak Węgry i Słowacja wyraziły obawy dotyczące częściowego zakazu eksportu rosyjskiej ropy przez Kijów. Decyzja ta została podjęta pomimo rosnących obaw w Budapeszcie i Bratysławie, że sankcje mogą zakłócić ich dostawy energii.

Kwestia ta wynika z czerwcowej decyzji Ukrainy o zablokowaniu tranzytu ropy naftowej sprzedawanej przez Łukoil, największą prywatną rosyjską firmę naftową, do Europy Środkowej. Posunięcie to zaniepokoiło Węgry i Słowację, które w dużym stopniu polegają na tych dostawach. Oba kraje zareagowały, wzywając Komisję Europejską do rozpoczęcia nadzwyczajnych konsultacji z Ukrainą, twierdząc, że sankcje naruszają umowę handlową między Kijowem a Brukselą z 2014 roku.

Jednak Komisja Europejska jak dotąd odrzuciła te wnioski. W czwartek rzecznik Komisji Balazs Ujvari stwierdził, że pilne konsultacje z Ukrainą „nie wydają się być zagwarantowane”, sugerując, że sankcje nie stanowią „bezpośredniego zagrożenia” dla bezpieczeństwa dostaw na Węgry i Słowację. Komisja nadal gromadzi więcej informacji i poprosiła oba kraje o dostarczenie dalszych szczegółów.

Decyzja ta sfrustrowała Węgry i Słowację, które postrzegają stanowisko UE jako lekceważące ich uzasadnione obawy. Oba kraje są szczególnie wrażliwe na kwestie dostaw energii, odkąd UE nałożyła embargo na import rosyjskiej ropy po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie w 2022 roku. Podczas gdy dostawy rurociągowe na Węgry i Słowację zostały wyłączone z tego embarga, aby dać im czas na znalezienie alternatywnych źródeł, oczekiwano, że szybko odejdą od zależności od rosyjskiej ropy.

Odmowa Komisji podjęcia bardziej zdecydowanych działań przeciwko Ukrainie jest postrzegana przez wielu na Węgrzech i Słowacji jako oznaka braku wsparcia UE dla jej środkowoeuropejskich członków. Podczas gdy premier Ukrainy Denys Shmyhal spotkał się z szefem handlu UE Valdisem Dombrovskisem, który bagatelizował wpływ na eksport ropy na Węgry i Słowację, decyzja o niepodejmowaniu formalnych rozmów pozostawia oba kraje na uboczu.

Dla Węgier i Słowacji jest to coś więcej niż tylko spór handlowy – chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i ochronę ich gospodarek przed potencjalnymi zakłóceniami. Reakcja UE została uznana za niewystarczającą i wywołała pytania o zaangażowanie bloku w rozwiązywanie problemów wszystkich jego państw członkowskich, zwłaszcza tych w Europie Środkowej, które często znajdują się na pierwszej linii konfliktów geopolitycznych.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Republika Środkowoafrykańska: Francja przegrała, Rosja wygrała

Next Post

Głód ogłoszony w sudańskim obozie dla uchodźców – dzieci umierają z głodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next

Raport ONZ o rzekomych zbrodniach wojennych w Izraelu i Strefie Gazy podkreśla naruszenia po obu stronachGenewa, Szwajcaria – Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowany w środę oskarżył zarówno siły izraelskie, jak i palestyńskie o popełnienie zbrodni wojennych podczas ostatnich działań wojennych, podkreślając niszczycielski wpływ na ludność cywilną w Strefie Gazy i Izraelu. Szczegółowe dochodzenie przeprowadzone przez Niezależną Międzynarodową Komisję Śledczą ONZ stanowi krytyczną analizę przemocy i naruszeń praw człowieka po obu stronach konfliktu.

Podsumowanie ustaleń: Raport, który koncentruje się na wydarzeniach związanych z atakiem Hamasu z 7 października…