Wyraźnie okazując odporność, papież Franciszek pojawił się w środę w ograniczonym zakresie na cotygodniowej audiencji w watykańskiej sali Pawła IV, dzień po odwołaniu planowanej podróży na szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju ze względów zdrowotnych. 86-letni papież, dysząc i potwierdzając swój stan zdrowia, zdecydował się, aby jego główny tekst przeczytał adiutant.
Witając zgromadzony tłum stonowanym słowami: „Drodzy bracia i siostry, dzień dobry i witajcie” – wyjaśnił Papież Franciszek, „ponieważ nadal nie czuję się dobrze z powodu tej grypy i (mój) głos nie jest miły” – ktoś inny przedstawiał główne przesłanie . Pomimo złego stanu zdrowia wejście papieża zostało przyjęte oklaskami i skandowaniami „Viva il papa” („Niech żyje papież”).
We wtorek Watykan ogłosił odwołanie zaplanowanej trzydniowej podróży papieża Franciszka do Dubaju na COP28, powołując się na zalecenia lekarzy wynikające z problemów zdrowotnych. Chociaż ogólny stan kliniczny papieża poprawił się w związku z grypą i zapaleniem dróg oddechowych, lekarze odradzali podróż.
W swoim ograniczonym przemówieniu do cotygodniowej audiencji papież Franciszek podkreślił trwający rozejm w Strefie Gazy, wezwał do uwolnienia wszystkich zakładników i wezwał do dostępu pomocy humanitarnej do tego terytorium. Wyrażając zaniepokojenie tragiczną sytuacją w Gazie, podkreślił potrzebę pokoju i zwrócił uwagę na cierpienia zwykłych ludzi borykających się z niedoborami wody i chleba.
„Wojna jest zawsze porażką, każdy traci (poza) jedną grupą, która dużo czerpie: producentami broni, którzy nieźle zarabiają na śmierci innych” – zauważył papież, zastanawiając się nad niszczycielskim wpływem konfliktu.
Pomimo zmagania się z dolegliwością kolana, która utrudnia mu poruszanie się, papież Franciszek podszedł do audiencji przy pomocy laski. Wydarzenie obejmowało krótki występ artystów cyrkowych, w tym klauna, akrobatów i żonglerów, którzy dzielili podium z papieżem. Papież Franciszek wyraził wdzięczność wykonawcom, uznając ich wkład za „moment radości”.
Zdolność Papieża do zwracania się do wiernych, choć z ograniczeniami, podkreśla jego zaangażowanie w wypełnianie swoich duchowych i humanitarnych obowiązków nawet w obliczu problemów zdrowotnych. Jako przywódca Kościoła katolickiego papież Franciszek w dalszym ciągu opowiada się za pokojem, pomocą humanitarną i dobrem osób dotkniętych konfliktem, pozostając widoczną obecnością pomimo wyzwań, jakie stwarza jego zdrowie.