Zarzuty o szpiegostwo w stosunkach USA-Hiszpania w związku z wydaleniem 2 pracowników ambasady

Według hiszpańskiej gazety El Pais, powołującej się na źródła rządowe, Hiszpania wydaliła co najmniej dwóch pracowników ambasady USA w związku z zarzutami o przekupywanie funkcjonariuszy hiszpańskiego wywiadu za informacje niejawne. Chociaż tożsamość i stanowisko personelu ambasady pozostają nieujawnione, incydent wzbudził obawy dotyczące potencjalnego napięcia w stosunkach dyplomatycznych między obydwoma sojusznikami.

Wydalenie miało nastąpić po dyskretnym dochodzeniu, które ujawniło, że dwóch funkcjonariuszy hiszpańskiego wywiadu było zaangażowanych w dostarczanie poufnych informacji w zamian za znaczną sumę pieniędzy. El Pais zasugerował, że w skandal mogły być zamieszane więcej niż dwie osoby z USA, zwane potocznie „szpiegami”, opierając się na informacjach z niezidentyfikowanych źródeł rządowych.

Według doniesień zaangażowani w tę sprawę funkcjonariusze hiszpańskiego wywiadu, opisywani jako szef okręgu i asystent, zostali zatrzymani dwa miesiące temu. Szczegóły sprawy zostały następnie utajnione na mocy postanowienia sądu, zachowując poziom tajemnicy. Ambasador USA w Hiszpanii Julissa Reynoso według doniesień nie była świadoma sytuacji, kiedy została wezwana przez władze hiszpańskie. Po tych doniesieniach Waszyngton zastosował się do wniosku hiszpańskich ministerstw obrony i spraw zagranicznych o wycofanie dwóch pracowników ambasady USA.

Podczas gdy amerykańska urzędniczka w Hiszpanii Julissa Reynoso powstrzymała się od komentarza w tej sprawie, hiszpańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, sąd najwyższy, hiszpańska agencja wywiadowcza (CNI) i Ministerstwo Obrony nie przedstawiły oficjalnych oświadczeń, pozostawiając sytuację w atmosferze niepewności .

El Pais określił incydent jako poważną sprawę, podkreślając powagę werbowania tajnych agentów z kraju-gospodarza w celu zdrady własnego kraju. Takie działania są uważane za otwarcie wrogie i zazwyczaj kojarzone z wrogimi rządami, a nie z sojusznikami. Potencjalne konsekwencje tego skandalu szpiegowskiego dla stosunków USA-Hiszpania i umów o wymianie informacji wywiadowczych nie zostały jeszcze w pełni poznane. Sprawa podkreśla delikatność kwestii wywiadowczych oraz potrzebę dyskrecji i zaufania wśród narodów uważanych za sojuszników na arenie globalnej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Niezwykła dyplomacja: rzadkie wizyty prezydenta Putina na Bliskim Wschodzie oznaczają strategiczne zaangażowanie

Next Post

Prezydent Azerbejdżanu Alijew ogłasza przedterminowe wybory prezydenckie w lutym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next