Unia Europejska (UE) wyraziła zaniepokojenie i zażądała wyjaśnień w związku z niedawnym skandalem wizowym w Polsce. Kwestia ta przyciągnęła znaczną uwagę zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.
Kontrowersje dotyczą domniemanych nieprawidłowości w wydawaniu wiz przez polskie władze. Pojawiło się kilka doniesień sugerujących, że niektóre osoby mogły otrzymać wizy w wątpliwy sposób. Polskie media donoszą, że migranci rzekomo płacili do 5000 USD (4000 GBP) polskim konsulatom i prywatnym firmom w celu przyspieszenia ich wniosków wizowych.
Urzędnicy UE zażądali dokładnego zbadania tej sprawy. Podkreślają oni znaczenie zachowania przejrzystości i uczciwości w procesach wizowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wiarygodności strefy Schengen.
Podczas gdy polski rząd przyznał, że setki wiz rzeczywiście wydano niezgodnie z prawem, zakwestionował twierdzenia opozycji, że rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.
Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) jest znana ze swojego rygorystycznego stanowiska w sprawie imigracji i obecnie prowadzi kampanię na platformie antyimigracyjnej w okresie poprzedzającym wybory krajowe zaplanowane na 15 października.
Wśród gorących kampanii wyborczych opozycja określiła ten skandal jako „najważniejszy kryzys XXI wieku” i „korupcję na najwyższych szczeblach władzy”.