Niedawno opublikowany raport ONZ ujawnił, że urzędnicy talibscy w Afganistanie uciekają się do wysyłania afgańskich kobiet do więzienia, rzekomo w celu ochrony ich przed przemocą ze względu na płeć. Ta niepokojąca sytuacja ma miejsce w czasie, gdy talibowie w dalszym ciągu zmieniają normy społeczne, co znacząco wpływa na życie kobiet. W raporcie podkreślono wyraźną zmianę w stosunku do epoki przed talibami, kiedy istniały 23 sponsorowane przez państwo ośrodki ochrony kobiet zapewniające schronienie ofiarom przemocy ze względu na płeć. Obecna sytuacja przedstawia ponury obraz wyzwań stojących przed afgańskimi kobietami pod rządami talibów.
Raport ONZ podkreśla alarmujące zniknięcie sponsorowanych przez państwo ośrodków ochrony kobiet w Afganistanie od czasu przejęcia władzy przez talibów w 2021 r. Ośrodki te, które wcześniej były ważnymi sanktuariami dla osób, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć, przestały istnieć. Urzędnicy administracji pod przewodnictwem talibów odrzucają potrzebę tworzenia takich schronów, określając je jako zachodnie koncepcje niezgodne z ich ideologią.
Według raportu afgańskie kobiety są umieszczane w więzieniach przez talibów pod pretekstem ochrony przed przemocą ze względu na płeć. Ta niepokojąca praktyka ma miejsce, gdy kobietom brakuje męskich krewnych, u których mogłyby przebywać lub gdy ich krewni płci męskiej są uważani za niebezpiecznych. Według doniesień władze żądają zobowiązań lub oświadczeń pod przysięgą od krewnych płci męskiej, którzy przysięgają, że nie wyrządzą krzywdy członkom rodziny płci żeńskiej. Aby być świadkami tych gwarancji, często zaprasza się miejscowych starszych. W raporcie wskazano podobieństwa między umieszczeniem w więzieniu a wykorzystaniem więzień w Kabulu do przyjmowania osób z problemami uzależnień lub bezdomności.
Rządy talibów od 2021 r. zaowocowały coraz bardziej restrykcyjnymi środkami wobec kobiet i dziewcząt w Afganistanie. Edukacja powyżej szóstej klasy, w tym uczęszczanie na studia, jest zabroniona. Kobietom nie wolno wchodzić do przestrzeni publicznych, takich jak parki, a większość ofert pracy jest dla nich zamknięta. Ponadto obowiązkowy wymóg posiadania męskiej opiekunki w przypadku podróży przekraczających 72 km oraz przestrzeganie rygorystycznego kodeksu ubioru jeszcze bardziej ograniczają wolność kobiet.
Raport ONZ rzuca światło na spadek udziału kobiet w sądownictwie i egzekwowaniu prawa pod rządami talibów. Kobiety nie są już zatrudniane na tych kluczowych stanowiskach i odmawia się im uprawnień do zajmowania się sprawami związanymi z przemocą ze względu na płeć. Z raportu wynika, że kobiety mogą przychodzić do pracy wyłącznie na wezwanie przełożonych płci męskiej, co ilustruje poważne ograniczenie ich swobody zawodowej.
Afganistan od dawna uznawany jest za jedno z miejsc stanowiących największe wyzwanie dla kobiet na świecie. Jeszcze przed odrodzeniem się talibów czynniki kulturowe i systemowe przyczyniły się do tego, że miliony dziewcząt nie uczęszczały do szkoły, zawierały małżeństwa dzieci i były przyczyną powszechnej przemocy. Wraz z powrotem Talibów do władzy materializują się obawy wyrażane przez organizacje praw człowieka, co objawia się zauważalnym wzrostem przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz likwidacją ochrony prawnej.
Raport ONZ obnaża niepokojącą rzeczywistość, w której żyją afgańskie kobiety, ponieważ talibowie podejmują niekonwencjonalne środki, takie jak wysyłanie ich do więzienia pod pozorem ochrony. To zdecydowane odejście od istnienia ośrodków ochrony kobiet podkreśla wyzwania stojące przed ofiarami przemocy ze względu na płeć. W miarę jak uwaga międzynarodowa zwraca się na trudną sytuację afgańskich kobiet, wspieranie ich praw, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia staje się celem nadrzędnym. Społeczność międzynarodowa musi zachować czujność i reagować, aby w obliczu niepokojącego rozwoju sytuacji afgańskie kobiety nie były dalej marginalizowane, a ich prawa były chronione.