Republika Południowej Afryki złożyła wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), wzywając do podjęcia dodatkowych działań nadzwyczajnych przeciwko Izraelowi, zarzucając, że Izrael narusza obowiązujące środki, jak ujawnił w środę sąd najwyższy ONZ.
Według wniosku złożonego przez Republikę Południowej Afryki tragiczna sytuacja w Gazie wzbudziła obawy Palestyńczyków o potencjalną śmierć głodową, co doprowadziło ich do wezwania do zaprzestania działań wojennych i uwolnienia wszystkich zakładników i zatrzymanych.
W oświadczeniu wydanym w środę przez prezydencję Republiki Południowej Afryki podkreślono, że sytuacja w Gazie wymaga natychmiastowej uwagi, stwierdzając: „Zagrożenie powszechnym głodem stało się rzeczywistością. Sąd musi niezwłocznie interweniować, aby zapobiec zbliżającej się tragedii, szybko i skutecznie chroniąc prawa zagrożone na mocy Konwencji o ludobójstwie.”
Ponadto Republika Południowej Afryki zwróciła się do MTS o nakazanie Izraelowi podjęcia „szybkich i skutecznych działań w celu ułatwienia świadczenia pilnie potrzebnych podstawowych usług i pomocy humanitarnej w celu rozwiązania problemu głodu i głodu” w Gazie. Ponadto wezwał MTS, znany również jako Trybunał Światowy, do pilnego wdrożenia tych środków bez konieczności przeprowadzania dalszych rozpraw ze względu na krytyczny charakter sytuacji.
W styczniu MTS wydał rozkaz, aby Izrael powstrzymał się od wszelkich działań, które mogłyby potencjalnie stanowić naruszenie Konwencji o ludobójstwie, oraz zapewnił, że jego siły powstrzymają się od popełniania aktów ludobójstwa wobec Palestyńczyków w następstwie zarzutów ze strony Republiki Południowej Afryki oskarżających Izrael o ludobójstwo sponsorowane przez państwo w Gazie.
Izrael i jego sojusznicy na Zachodzie odrzucili te zarzuty jako bezpodstawne. Ostateczny wyrok w sprawie MTS z siedzibą w Hadze może nie zostać wydany przez kilka lat.
Konflikt w Gazie został zapoczątkowany 7 października atakiem pod przewodnictwem Hamasu na społeczności południowego Izraela, w wyniku którego według Izraela zginęło 1200 osób, a 253 osoby wzięto do niewoli. W ciągu kolejnych pięciu miesięcy władze palestyńskie twierdzą, że Izrael spowodował śmierć ponad 30 000 osób w oblężonej Strefie Gazy, wysiedlając znaczną część z 2,3 miliona mieszkańców, zaostrzając powszechny głód i choroby oraz powodując rozległe zniszczenia na całym terytorium.