Organizacja ujgurska złożyła skargę prawną, oskarżając Chiny o „zastraszanie i prześladowanie” społeczności ujgurskiej we Francji. Europejski Instytut Ujgurski (IODE) podał, że aktywność ta nasiliła się podczas niedawnej wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga we Francji.
IODE stwierdziła, że Pekin jest odpowiedzialny za „akty zastraszania, molestowania i powtarzających się gróźb” wobec diaspory ujgurskiej i jej zwolenników we Francji. Organizacja zauważyła, że działania te „mnożą się i stają się coraz bardziej systematyczne w zastraszającym tempie”.
Według IODE, międzynarodowe strajki nasiliły się podczas wizyty Xi Jinpinga na początku maja z okazji 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Francją. Prezydent Emmanuel Macron powitał Xi Jinpinga w Pałacu Elizejskim i częstował go tradycyjnym pirenejskim lunchem. Podczas wizyty Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen próbowały odwieść Xi od bliskiego partnerstwa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
IODE przytoczyła konkretne przypadki nękania w Chinach, w tym zakłócenie przedstawienia teatralnego zorganizowanego 5 maja podczas pobytu Xi Jinpinga w Paryżu. Według doniesień organizatorzy byli zastraszani przez grupy rzekomo dowodzone przez chińskie siły bezpieczeństwa.
8 maja Gulbahar Jalilova, była chińska więźniarka i uchodźczyni przebywająca w Paryżu od października 2020 r., została rzekomo zastraszona lub uprowadzona przez chińskich agentów przed swoim mieszkaniem. IODE przesłało zdjęcia zdarzenia, w którym uczestniczyła Jalilova.
Organizacja podkreśliła „ogromny wpływ tej praktyki na zdrowie fizyczne i psychiczne członków społeczności ujgurskiej we Francji”. Jak donosi „Le Monde”, francuska służba bezpieczeństwa wewnętrznego DGSI i paryska policja zidentyfikowały agentów chińskiego rządu, którzy 8 maja brali udział w nieudanej „kampanii zastraszania” przeciwko Dżalilowi.
Ambasada Chin w Paryżu nazwała raport „fałszywymi wiadomościami”, twierdząc, że jej strona internetowa jest „pełna błędów” i „rażących kłamstw”.
Ujgurowie, głównie sunnici, stanowią największą grupę etniczną w północno-zachodniej prowincji Xinjiang w Chinach. Region nękają brutalne ataki, za które obwinia się ekstremistów i separatystów. Od 2017 r. ponad milion Ujgurów i innych, głównie muzułmańskich grup etnicznych, zostało przetrzymywanych w „obozach reedukacyjnych”, co do których dochodzenia i zachodnie grupy pomocowe wskazują, że są oni narażeni na ryzyko powszechnych łamań praw człowieka. Chiny nazywają niektóre z tych obozów „ośrodkami szkolenia zawodowego”.