Prezydent Litwy ponownie wybrana wśród obaw o napięcia w Rosji

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapewnił sobie reelekcję w niedzielnym głosowaniu, które było podyktowane obawami o obronność sąsiedniej Rosji, podały oficjalne wyniki.

Obliczenia komisji wyborczej wykazały, że Nauseda zdobył 76 procent głosów przy 80 procentach kart do głosowania policzonych po zamknięciu lokali wyborczych w drugiej turze głosowania.

Wyborcy „obdarzyli mnie wielkim mandatem zaufania i doskonale zdaję sobie sprawę, że będę musiał go pielęgnować” – powiedział 60-letni Nauseda dziennikarzom w Wilnie.

„Teraz, gdy mam pięcioletnie doświadczenie, wierzę, że z pewnością będę w stanie właściwie wykorzystać ten klejnot, przede wszystkim do osiągnięcia celów dobrobytu wszystkich mieszkańców Litwy” – powiedział.

Jego przeciwniczka, premier Ingrida Simonyte, przyznała się do porażki w komentarzach dla dziennikarzy i pogratulowała Nausedzie.

Prezydent Litwy kieruje polityką obronną i zagraniczną, uczestniczy w szczytach UE i NATO, ale musi konsultować się z rządem i parlamentem w sprawie mianowania najwyższych urzędników.

Podczas gdy kandydaci zgadzają się w kwestii obrony, mają rozbieżne poglądy na temat napiętych stosunków Litwy z Chinami w sprawie Tajwanu.

Obaj kandydaci zgadzają się, że 2,8-milionowy członek NATO i UE powinien zwiększyć wydatki na obronę, aby przeciwdziałać postrzeganemu zagrożeniu ze strony Rosji, a w tym celu rząd zaproponował niedawno podwyżkę podatków.

Litwa jest znaczącym darczyńcą dla Ukrainy. Już teraz przeznacza znaczną część swojego budżetu na obronność, a wydatki wojskowe wynoszą 2,75% PKB.

Kraj planuje zakup czołgów i dodatkowych systemów obrony powietrznej, a także przyjęcie niemieckiej brygady, ponieważ Berlin zamierza stacjonować około 5000 żołnierzy do 2027 roku.

Simonyte, 49-letni kandydat rządzących konserwatystów, ponownie ubiegał się o urząd prezydenta po przegranej z Nausedą w ostatnich wyborach prezydenckich.

Niełatwe relacje między Nausedą a konserwatystami Simonyte’a czasami wywoływały debaty na temat polityki zagranicznej, zwłaszcza w odniesieniu do stosunków Litwy z Chinami.

Stosunki dwustronne stały się napięte w 2021 r., kiedy Wilno zezwoliło Tajwanowi na otwarcie faktycznej ambasady pod nazwą wyspy – odejście od powszechnej praktyki dyplomatycznej używania nazwy stolicy Tajpej, aby uniknąć gniewu Pekinu.

Chiny, które uważają rządzony przez siebie Tajwan za część swojego terytorium, obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych z Wilnem i zablokowały jego eksport, co skłoniło niektórych litewskich polityków do wezwania do przywrócenia stosunków dla dobra gospodarki.

Nauseda widzi potrzebę zmiany nazwy przedstawicielstwa, podczas gdy Simonyte był temu przeciwny.

Wyborcy wskazywali również na osobiste różnice między kandydatami, a także na politykę gospodarczą i prawa człowieka.

Simonyte uzyskał poparcie liberalnych wyborców w większych miastach i tradycyjnych wyborców konserwatywnych. Konserwatystka fiskalna z liberalnymi poglądami na kwestie społeczne, w szczególności popiera związki partnerskie osób tej samej płci, co jest kontrowersyjną kwestią w tym głównie katolickim kraju.

„Chciałabym zobaczyć szybszy postęp, więcej otwartości… więcej tolerancji dla ludzi, którzy różnią się od nas”, powiedziała podczas oddawania pierwszego głosu.

Nauseda, który utrzymuje umiarkowane stanowisko w prawie wszystkich kwestiach, dał się poznać jako promotor państwa opiekuńczego, z konserwatywnymi poglądami na prawa gejów.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

USDA wykrywa ptasią grypę w próbkach tkanek krów mlecznych, zapobiega przedostawaniu się skażonego mięsa do żywności

Next Post

Stan wyjątkowy w Nowej Kaledonii zakończony po śmiertelnych zamieszkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next