Rosyjskie okręty przeprowadzają ćwiczenia rakietowe na Atlantyku w drodze na Kubę

Rosyjskie siły morskie przeprowadziły ćwiczenia rakietowe na Oceanie Atlantyckim w ramach swojej podróży na Kubę, poinformowało we wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony. W ćwiczeniach wzięły udział fregata Admirał Gorszkow i okręt podwodny o napędzie atomowym Kazan, oba stanowiące integralną część floty czterech okrętów, które mają przybyć do Hawany w środę.

Szczegóły ćwiczeń rakietowych
Ćwiczenia obejmowały precyzyjne wystrzeliwanie pocisków rakietowych na pozorowane cele wroga o zasięgu przekraczającym 600 kilometrów (370 mil). Admirał Gorszkow brał również udział w ćwiczeniach obrony przeciwlotniczej, przygotowując się do odparcia potencjalnych ataków powietrznych. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ćwiczenia te są częścią rutynowych operacji morskich.

Admirał Gorszkow jest uzbrojony w pociski hipersoniczne Zircon, które są przeznaczone zarówno do zwalczania celów morskich, jak i naziemnych. Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił możliwości pocisków Zircon, zwracając uwagę na ich prędkość – do dziewięciu razy większą od prędkości dźwięku – oraz zasięg ponad 1000 kilometrów (620 mil), pozycjonując je jako potężny dodatek do rosyjskiego arsenału morskiego.

Kontekst dyplomatyczny i strategiczny
Wizyta na Kubie podkreśla długotrwałe i przyjazne stosunki między Rosją a Kubą. Kubańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że rosyjskie okręty, w tym dwa okręty pomocnicze obok Admirała Gorszkowa i Kazana, mają pozostać w Hawanie od środy do 17 czerwca. Kubańscy urzędnicy zapewnili, że okręty nie posiadają broni nuklearnej i nie stanowią zagrożenia dla regionu.

Podróż odbywa się w warunkach podwyższonego globalnego napięcia, zwłaszcza między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, podsycanego przez trwający konflikt na Ukrainie. Stany Zjednoczone ściśle monitorują rosyjskie ćwiczenia morskie, a jeden z amerykańskich urzędników wskazał, że chociaż ćwiczenia nie są postrzegane jako bezpośrednie zagrożenie, marynarka wojenna USA będzie je obserwować. To rozmieszczenie jest postrzegane jako demonstracja przez Rosję jej zdolności do globalnej projekcji siły, pomimo jej zaangażowania na Ukrainie.

Historyczne i regionalne implikacje
Obecność rosyjskich okrętów wojennych na Karaibach nie jest bezprecedensowa. Wizyta ta jest jednak następstwem niedawnych uwag prezydenta Putina sugerujących, że Moskwa może dostarczyć przeciwnikom państw zachodnich podobną broń, jeśli zachodni sojusznicy nadal będą dostarczać Kijowowi zaawansowaną broń zdolną do atakowania Rosji.

Kuba określiła wizytę jako część standardowych protokołów morskich z zaprzyjaźnionymi krajami, podkreślając, że takie interakcje mają historyczne precedensy. Wizyta ma na celu wzmocnienie silnych dwustronnych więzi między Kubą a Rosją, odzwierciedlając ciągłe partnerstwo w okresie naznaczonym tarciami geopolitycznymi.

Monitorowanie i perspektywy na przyszłość
Gdy rosyjskie okręty zbliżą się do Hawany, ich ruchy będą uważnie obserwowane przez międzynarodowych obserwatorów. Ćwiczenia i późniejsza wizyta są częścią szerszego strategicznego przesłania Rosji na temat jej zdolności morskich i zamiaru utrzymania widocznej obecności na scenie globalnej. Wyniki tej wizyty mogą wpłynąć na przyszłe interakcje i strategie dyplomatyczne między Rosją, Stanami Zjednoczonymi i innymi globalnymi graczami.

Zaplanowane działania rosyjskiej floty w Hawanie zapewnią dalszy wgląd w strategie wojskowe Rosji i jej podejście do międzynarodowej dyplomacji morskiej w okresie znacznych napięć geopolitycznych.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Ukraina sprzedaje państwowe aktywa, by wzmocnić wojsko i gospodarkę

Next Post

Blinken udaje się do Kataru, kluczowego mediatora, po propozycji Hamasu dotyczącej zawieszenia broni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next