W znaczącym i kontrowersyjnym oświadczeniu ambasador Izraela w Wielkiej Brytanii Tzipi Hotovely oświadczyła, że Izrael nie zaakceptuje rozwiązania dwupaństwowego z Palestyńczykami po zakończeniu trwającego konfliktu z Hamasem w Gazie. Konflikt, który trwa już trzeci miesiąc, ma swoje źródło w bezprecedensowych atakach grupy palestyńskiej z 7 października. Izraelscy urzędnicy twierdzą, że w atakach zginęło około 1200 osób, głównie cywilów, co skłoniło Izrael do rozpoczęcia bezlitosnego bombardowania i inwazji lądowej w Gazie.
W rozmowie ze Sky News Tzipi Hotovely stanowczo odrzuciła długotrwałe stanowisko rządu Wielkiej Brytanii i Organizacji Narodów Zjednoczonych, opowiadające się za utworzeniem niepodległego państwa palestyńskiego w drodze rozwiązania dwupaństwowego. Naciskany w tej kwestii Hotovely stanowczo stwierdził: „Odpowiedź brzmi absolutnie nie”, twierdząc, że niepowodzenie Porozumień z Oslo było zakorzenione w rzekomym braku zainteresowania Palestyńczyków państwem współistniejącym z Izraelem.
Hotovely zakwestionowała ogólnoświatową obsesję na punkcie formuły, która jej zdaniem nigdy się nie sprawdziła i przyczyniła się do radykalizacji ludności palestyńskiej. Twierdziła, że Palestyńczycy dążyli do państwa „od rzeki do morza”, kwestionując powszechnie uznawane rozwiązanie w postaci dwóch państw, które przewiduje niepodległą Palestynę u boku Izraela. Porozumienia z Oslo, podpisane w 1993 r. pomiędzy Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP), miały na celu ustanowienie pokojowego współistnienia, ale spotkały się z krytyką ze strony Hotovely’ego za nieosiągnięcie zamierzonych celów.
Hotovely skrytykował Autonomię Palestyńską za to, że nawet dwa miesiące po rozpoczęciu konfliktu nie potępiła ataku Hamasu, uznając to za istotny problem. Ta perspektywa podkreśla złożoność konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz wyzwania związane z osiągnięciem konsensusu w sprawie realnego rozwiązania.
W odpowiedzi na oświadczenie Hotovely’ego premier Wielkiej Brytanii Sunak wyraził swój sprzeciw, powtarzając ugruntowane od dawna stanowisko, że preferowanym rozwiązaniem pozostaje rozwiązanie w postaci dwóch państw. Sunak podkreślił, że rozwiązanie to jest zgodne ze stanowiskiem Wielkiej Brytanii w tej sprawie i podkreślił, jak ważne jest podjęcie przez Izrael środków ostrożności w celu ochrony życia niewinnych cywilów w czasie trwającego konfliktu.
Odrzucenie przez Hotovely’ego rozwiązania w postaci dwóch państw dodaje warstwę złożoności do i tak już stanowiącego wyzwanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Trwający konflikt w połączeniu z rozbieżnymi perspektywami co do potencjalnych rozwiązań uwydatnia potrzebę dalszych wysiłków dyplomatycznych w celu zajęcia się pierwotnymi przyczynami konfliktu i pracy na rzecz rozwiązania, które zapewni trwały pokój w regionie.