Ambitny plan Włoch dotyczący wysyłania osób ubiegających się o azyl do Albanii w celu rozpatrzenia napotkał chwilową porażkę, ponieważ albański trybunał konstytucyjny zarządza rozprawę w celu oceny, czy umowa narusza konstytucję Albanii. Umowa podpisana przez premier Włoch Giorgię Meloni i albańskiego odpowiednika Ediego Ramę obejmuje budowę dwóch ośrodków przetwarzania danych w północnej Albanii, które będą obsługiwać 36 000 osób rocznie ubiegających się o wjazd do Włoch. Posunięcie to, mające na celu zarządzanie przepływami migracyjnymi, spotkało się z krytyką ze strony partii opozycyjnych w obu krajach, a także grup praw człowieka.
Porozumienie włosko-albańskie przewiduje budowę dwóch centrów przetwórstwa w pobliżu północno-wschodniego portu Shengjin, finansowanej przez rząd włoski. W ośrodkach tych miesięcznie przetrzymywano około 3000 osób, które próbowały przedostać się do Włoch drogą morską. Obiekty działałyby zgodnie z prawem włoskim i byłyby zarządzane przez włoski personel posiadający pewne immunitety prawne w Albanii. Po rozpatrzeniu wniosków o azyl Włochy miały zdecydować, czy przesiedlić poszczególne osoby do Włoch, czy je deportować. Za bezpieczeństwo poza ośrodkami odpowiadałaby albańska policja.
W dwóch petycjach albańskiej opozycji utrzymuje się, że umowa zagraża konstytucyjnej i międzynarodowej ochronie osób ubiegających się o azyl. Krytycy twierdzą, że porozumienie oznacza zrzeczenie się przez Albanię suwerenności nad wyznaczonymi miejscami, a premier Rama powinien był uzyskać zgodę prezydenta Bajrama Begaja na jego realizację. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odwołania te wymagają dalszych rozpraw, automatycznie wstrzymując ratyfikację ustawy. Pomimo oczekiwań, że plan zostanie zatwierdzony przez prawodawców, decyzja sądu pozostawiła niepewność co do harmonogramu jego realizacji.
Porozumienie włosko-albańskie nawiązuje do krytykowanej przez Wielką Brytanię propozycji deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy. Obydwa plany stoją przed wyzwaniami prawnymi i sprzeciwem ze strony grup praw człowieka. Brytyjski program, pomimo znacznego wsparcia finansowego dla Rwandy, napotkał przeszkody prawne i jak dotąd żadna osoba ubiegająca się o azyl nie została deportowana z Wielkiej Brytanii do Rwandy.
Zawieszenie planu Włoch dotyczącego osób ubiegających się o azyl przez albański trybunał konstytucyjny komplikuje toczącą się debatę na temat zarządzania migracjami. Decyzja sądu rodzi pytania o zgodność porozumienia z zasadami konstytucyjnymi Albanii. W miarę zbliżania się rozprawy los porozumienia włosko-albańskiego pozostaje niepewny, co wpływa na harmonogram uruchomienia centrów przetwarzania i podważa twierdzenia premiera Meloniego.
Tymczasowe zawieszenie nałożone przez albański trybunał konstytucyjny wprowadza nową warstwę niepewności w próby współpracy Włoch z Albanią w zakresie zarządzania osobami ubiegającymi się o azyl. Zbliżające się przesłuchanie będzie miało kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy porozumienie jest zgodne z ramami konstytucyjnymi Albanii. W miarę rozwoju sytuacji prawnej i politycznej losy umowy i jej konsekwencje dla polityki migracyjnej między Włochami a Albanią pozostają w centrum uwagi międzynarodowej kontroli.