W związku z niepokojącym rozwojem sytuacji na rzecz wolności słowa w Malezji lokalny sąd postawił zarzuty dwóm filmowcom o umyślne „ranienie uczuć religijnych innych” poprzez swój film „Mentega Terbang”. Zarzuty, którym grozi kara pozbawienia wolności i grzywny, wywołały potępienie ze strony grup prawniczych, budząc obawy o stan wolności słowa w kraju. Do incydentu doszło w obliczu rosnących obaw związanych z zaangażowaniem rządu Malezji w ochronę wolności słowa, zwłaszcza w odniesieniu do treści dotykających wrażliwości religijnej i rasowej.
Reżyserowi i producentowi „Mentega Terbang”, Khairi Anwarowi i Tan Meng Khengowi postawiono zarzuty na podstawie kodeksu karnego, które w przypadku skazania mogą skutkować karą roku więzienia i grzywną. Film, pierwotnie wyemitowany na platformie transmisji wideo w 2021 r., został zakazany w Malezji we wrześniu 2022 r. ze względu na rzekome naruszenie islamskich nauk religijnych. Zarzuty stawiane twórcom filmu podkreślają niepewną sytuację, w jakiej znajdują się artyści i twórcy w Malezji, gdy mają do czynienia z treściami uznanymi przez władze za wrażliwe.
Twórcy filmu Khairi Anwar i Tan Meng Kheng nie przyznają się do zarzutów. Ich prawnik, N Surendran, wyraził głębokie zaniepokojenie, stwierdzając, że zarzuty stanowią „mrożący krew w żyłach sygnał” dla lokalnego przemysłu filmowego i twórców filmowych w całej Malezji. Wezwał rząd i prokuratora generalnego do wzięcia odpowiedzialności i nalegał na wycofanie zarzutów, podkreślając potencjalny wpływ na wolność słowa w kraju.
„Mentega Terbang” porusza tematykę związaną z młodą muzułmanką z Malajki zmagającą się z żalem po śmierci matki. Narracja rozwija się, gdy autorka bada nauki różnych religii na temat życia po śmierci. Pomimo początkowej premiery na platformie streamingowej film spotkał się z zakazem dotyczącym scen uznanych za sprzeczne z islamskimi naukami religijnymi. Incydent odzwierciedla wyzwania, przed jakimi stają twórcy filmowi, radząc sobie z ograniczeniami dotyczącymi treści i drażliwymi kwestiami w Malezji.
Dojście do władzy postępowej koalicji premiera Malezji Anwara Ibrahima w listopadzie 2022 r. początkowo wzbudziło nadzieje na większą wolność słowa. Pojawiły się jednak obawy co do zaangażowania administracji w ochronę wolności słowa, szczególnie w następstwie ograniczenia treści związanych z wrażliwością rasową i religijną. Rząd odrzucił twierdzenia o tłumieniu sprzeciwu, potwierdzając swój zamiar ograniczenia szkodliwych treści w kraju, w którym rasa i religia są drażliwymi kwestiami.
Organizacje prawnicze, w tym Artykuł 19, Amnesty International i Human Rights Watch, zdecydowanie potępiły zarzuty stawiane twórcom filmu. Opisując zarzuty jako „skandaliczne i niedopuszczalne”, wezwali do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania zarzutów. Ponadto organizacje te wezwały rząd Malezji do zaprzestania kryminalizacji przestępstw religijnych i zaprzestania stosowania niejasnych przepisów prawnych, które utrudniają wolność słowa.
Zarzuty stawiane twórcom „Mentegi Terbang” podkreślają wyzwania, jakie stoją przed artystami i twórcami zajmującymi się drażliwymi tematami w Malezji. Incydent wywołuje szerszą dyskusję na temat stanu wolności słowa w kraju i rodzi pytania o zaangażowanie rządu w ochronę tego podstawowego prawa. W miarę jak organizacje międzynarodowe przyłączają się do potępienia zarzutów, sprawa staje się centralnym punktem propagowania znaczenia ochrony ekspresji artystycznej i wolności słowa w zróżnicowanym i bogatym kulturowo społeczeństwie.