Według Ministra Bezpieczeństwa Publicznego Dominica LeBlanca Kanada bada różne środki, aby zaradzić napływowi osób ubiegających się o azyl przybywających z Meksyku. Wzrosły obawy, szczególnie w Quebecu, gdzie premier Francois Legault podkreślił brak obowiązku wizowego dla podróżnych z Meksyku jako czynnik przyczyniający się do zwiększonego napływu uchodźców samolotami. W odpowiedzi urzędnicy kanadyjscy, w tym minister imigracji Marc Miller, rozważają wprowadzenie wymogów wizowych i inne strategie mające na celu zapewnienie, aby osoby przybywające z Meksyku rzeczywiście ubiegały się o azyl i nie wykorzystywały potencjalnych „bocznych drzwi” w celu uzyskania dostępu do Kanady.
Minister bezpieczeństwa publicznego Dominic LeBlanc w niedawnym wywiadzie dla Canadian Broadcasting Corp potwierdził potrzebę wprowadzenia środków sprawdzających zasadność wniosków o azyl i zapobiegających nadużyciom systemu. LeBlanc i minister imigracji Marc Miller aktywnie badają „właściwy sposób zapewnienia, aby osoby, które przybyły z Meksyku, przybyły z właściwych powodów i aby nie stało się to czymś w rodzaju bocznych drzwi umożliwiających przedostanie się do Kanady”. Nacisk położony jest na środki wykonawcze, które pozwalają odróżnić osoby ubiegające się o azyl zgodnie z prawem od osób próbujących skorzystać z pośrednich dróg wjazdu.
Rząd Kanady rozważa różne środki, aby skutecznie zaradzić tej sytuacji. Wśród tych środków aktywnie dyskutuje się o nałożeniu obowiązku wizowego na obywateli Meksyku. Celem jest ustanowienie rygorystycznych protokołów wjazdu, które zapobiegłyby niewłaściwemu wykorzystywaniu wniosków o azyl, zwłaszcza tych przybywających bezpośrednio z Meksyku. Celem jest znalezienie równowagi pomiędzy przyjmowaniem osób ubiegających się o azyl a zapewnieniem integralności systemu imigracyjnego.
Premier Quebecu Francois Legault wyraził niedawno zaniepokojenie rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl, szczególnie z Meksyku. W piśmie skierowanym do premiera Kanady Justina Trudeau Legault natychmiast podjął działania mające na celu kontrolę napływu uchodźców do Quebecu. Podkreśla się, że brak obowiązku wizowego dla obywateli Meksyku był istotnym czynnikiem przyczyniającym się do napływu osób ubiegających się o azyl. Legault podkreślił znaczenie szybkiego rozwiązania tej kwestii i zażądał zwrotu kosztów poniesionych przez Quebec w związku z zarządzaniem rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl.
Gwałtowny wzrost liczby osób ubiegających się o azyl wywarł presję na kanadyjską politykę imigracyjną, wywołując obawy o jej wpływ na mieszkalnictwo i usługi publiczne. Ottawa spotyka się z krytyką za pogłębianie niedoborów mieszkaniowych i obciążanie usług na szczeblu prowincji, takich jak edukacja i opieka zdrowotna, które z trudem dotrzymują kroku wzrostowi liczby ludności. Sytuacja skłoniła do ponownej oceny istniejących polityk w celu znalezienia równowagi między przyjęciem uchodźców a radzeniem sobie z wyzwaniami związanymi z ich przybyciem.
Ponieważ Kanada zmaga się ze wzrostem liczby osób ubiegających się o azyl z Meksyku, urzędnicy rządowi aktywnie rozważają dodatkowe środki zapewniające integralność systemu imigracyjnego. Potencjalny wpływ wymogów wizowych i innych strategii ma na celu rozwianie obaw zgłaszanych przez Quebec i znalezienie równowagi między przyjmowaniem osób potrzebujących azylu a zapobieganiem nadużyciom systemu. Wynik tych rozważań ukształtuje podejście Kanady do zarządzania złożonym skrzyżowaniem polityki imigracyjnej i potrzeb osób ubiegających się o azyl.