Podczas gdy świat zmaga się z ciągłymi wyzwaniami, jakie stwarza pandemia Covid-19, w centrum uwagi znalazła się pilna potrzeba ustanowienia kompleksowego i prawnie wiążącego traktatu w sprawie zwalczania pandemii. Jednak dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził w poniedziałek obawy, że kraje mogą nie dotrzymać majowego terminu na osiągnięcie kluczowego porozumienia. Proponowany pakt, wraz z aktualizacjami istniejących przepisów regulujących reagowanie na pandemię, ma na celu wzmocnienie globalnej obrony przed pojawiającymi się patogenami. Tedros ostrzegł, że niedopełnienie tego zobowiązania może mieć poważne konsekwencje dla przyszłych pokoleń.
Opracowanie nowego traktatu pandemicznego jest postrzegane jako kluczowy krok we wzmacnianiu światowych mechanizmów gotowości i reagowania w obliczu zmieniających się wyzwań zdrowotnych. Biorąc pod uwagę dane WHO, w których zginęło ponad 7 milionów osób w wyniku pandemii Covid-19, istnieje poczucie pilności wzmocnienia międzynarodowej współpracy i koordynacji. Proponowane porozumienie ma na celu uzupełnienie luk w istniejących międzynarodowych przepisach zdrowotnych (IHR) i ustanowienie solidniejszych ram zarządzania pandemiami.
Pomimo imperatywnego charakteru traktatu pandemicznego Tedros podkreślił, że kilka nierozstrzygniętych kwestii wymaga rozwiązania, budząc obawy co do zdolności państw członkowskich do wywiązania się ze swoich zobowiązań do maja. Wyzwania obejmują prowadzenie złożonych negocjacji i osiągnięcie konsensusu w sprawie różnych aspektów traktatu. Dyrektor Generalny WHO nalegał, aby państwa członkowskie potraktowały priorytetowo większe dobro i wspólnie pracowały nad rozwiązaniem nierozstrzygniętych kwestii, podkreślając, że niepowodzenie w osiągnięciu porozumienia może oznaczać straconą szansę z trwałymi konsekwencjami.
Powagę sytuacji podkreśla fakt, że WHO tylko raz w swojej 75-letniej historii zdołała zapewnić takie globalne porozumienie tylko raz – Traktat o kontroli tytoniu w 2003 r. Rzadkość tych porozumień podkreśla złożoność osiągnięcia konsensusu w sprawie skalę globalną i znaczenie, jakie przywiązuje się do proponowanego traktatu pandemicznego.
Wyrażając swoje zaniepokojenie, Tedros ostrzegł, że niedostarczenie porozumienia w sprawie pandemii i poprawek do Międzynarodowych przepisów zdrowotnych będzie straconą szansą, której przyszłe pokolenia mogą nie wybaczyć. Konsekwencje niedotrzymania majowego terminu mogą odbić się echem w całym globalnym zarządzaniu zdrowiem, potencjalnie pozostawiając luki w zdolności do skutecznego reagowania na przyszłe pandemie.
Przestrzegając przed ryzykiem niedotrzymania terminu porozumienia w sprawie pandemii, Tedros wyraził optymizm co do wysiłków na rzecz zwalczania AIDS, jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) ustanowionych przez ten organ globalny. Zauważył postęp w wytyczaniu ścieżki osiągnięcia celu zrównoważonego rozwoju, jakim jest zakończenie pandemii HIV, dając promyk nadziei pośród wyzwań.
Ponieważ świat stoi przed złożonym zadaniem poradzenia sobie z trwającymi i przyszłymi kryzysami zdrowotnymi, naciski WHO na rzecz kompleksowego traktatu pandemicznego są kluczową inicjatywą. Obawy wyrażone przez Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa podkreślają potrzebę wspólnych wysiłków państw członkowskich, aby pokonać wyzwania i dotrzymać majowego terminu. Potencjalny wpływ straconej szansy podkreśla kluczowe znaczenie globalnej współpracy w kształtowaniu przyszłości zarządzania zdrowiem. Świat uważnie obserwuje, jak narody zmagają się z odpowiedzialnością za zapewnienie porozumienia, które może kształtować globalną reakcję na pandemie w nadchodzących latach.