Dyrektor naczelny Hongkongu proponuje przyspieszone wprowadzenie nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa, powołując się na pilność działań

Dyrektor naczelny Hongkongu, John Lee, oficjalnie zadeklarował plany przyspieszenia wdrożenia zaostrzonych przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego w oparciu o kompleksowe ustawodawstwo nałożone przez Pekin w 2020 r. Podkreślając pilność, Lee podkreślił, że miasto „nie może sobie pozwolić na czekanie” dłużej. Proponowane przepisy, znane jako art. 23, dotyczące szpiegostwa, tajemnic państwowych i wpływów zagranicznych, wzbudziły obawy wśród przedsiębiorców, dyplomatów i naukowców, potencjalnie wpływając na globalne centrum finansowe.

Na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor naczelny John Lee przedstawił zobowiązanie rządu do przyjęcia nowych przepisów „tak szybko, jak to możliwe”. Chociaż nie podano dokładnego harmonogramu, Lee podkreślił konstytucyjną odpowiedzialność miasta, sięgającą jego przekazania Chinom w 1997 r. Lee podkreślił potrzebę zachowania czujności wobec potencjalnego sabotażu i zagranicznych agentów, zapewniając, że dalsze czekanie nie wchodzi w grę.

Lee zapewnił, że proponowane przepisy będą przestrzegać międzynarodowych standardów i chronić wolności miasta. 110-stronicowy dokument konsultacyjny przedłożony Radzie Legislacyjnej zarysowuje konieczność aktualizacji przepisów obejmujących różne aspekty, w tym kradzież tajemnic państwowych, szpiegostwo, zdradę stanu, działalność wywrotową i sabotaż. Dokument postuluje także zwiększenie kontroli nad zagranicznymi organizacjami politycznymi powiązanymi z Hongkongiem.

Dokument konsultacyjny ostrzega przed rosnącymi zagrożeniami ze strony zagranicznego szpiegostwa i operacji wywiadowczych, powołując się na dowód prodemokratycznych protestów w 2019 roku. Kompleksowy proces konsultacji zakończy się 28 lutego, a jego celem będzie rozwianie obaw i zebranie opinii od różnych zainteresowanych stron.

Proponowane przepisy mają na celu wzmocnienie obrony Hongkongu przed działaniami zagrażającymi bezpieczeństwu narodowemu, w tym tajemnicą państwową, szpiegostwem gospodarczym i potencjalnymi zagrożeniami ze strony sił zewnętrznych. W dokumencie wskazano na potrzebę przejrzystości w definiowaniu czerwonych linii, szczególnie w obszarach niejasno sformułowanych w prawodawstwie na rok 2020.

Dokument konsultacyjny nawiązuje do przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego obowiązujących w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Singapurze. Ma na celu dostosowanie ram prawnych Hongkongu do standardów międzynarodowych, jednocześnie uwzględniając konkretne problemy występujące w mieście.

Ustawa zasadnicza Hongkongu od dawna wymagała przepisów art. 23, regulujących jego stosunki z Chinami od przekazania władzy w 1997 r. Oczekuje się, że nowe przepisy zapewnią większą przejrzystość i definicję niektórych aspektów prawa na rok 2020 i ustaw z epoki kolonialnej, zapewniając solidniejsze ramy prawne.

Uznając znaczenie kontroli publicznej, Lee ponownie wyraził swoje przekonanie, że nowe przepisy przyczynią się do stworzenia bardziej stabilnego i bezpiecznego miasta. Odnosząc się do standardów międzynarodowych, wyraził pewność co do zgodności ustawodawstwa z powszechnie przyjętymi zasadami.

W miarę postępów Hongkongu w zakresie proponowanych przepisów dotyczących bezpieczeństwa miasto znajduje się w krytycznym momencie, w którym konieczne jest równoważenie konieczności zwiększenia bezpieczeństwa z koniecznością zajęcia się obawami z różnych stron. Proces konsultacji umożliwia przedstawienie różnorodnych perspektyw i daje wgląd w trwający dialog między rządem a obywatelami w sprawach o znaczeniu krajowym.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Francuscy rolnicy wychodzą na autostrady w ramach protestu, żądając działań rządu

Next Post

Wyzwania gospodarcze pojawiają się, gdy nieszczęścia Niemiec rzucają cień na ożywienie w Europie Środkowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next