Londyński Sąd Najwyższy oddalił pozew złożony przez Donalda Trumpa przeciwko Orbis Business Intelligence, brytyjskiej prywatnej firmie dochodzeniowej, w związku z zarzutami zawartymi w niesławnej „dossier Steele”. Dokumentacja, opracowana przez współzałożyciela Orbisu i byłego oficera brytyjskiego wywiadu Christophera Steele, wskazywała na powiązania między kampanią Trumpa w 2016 r. a Rosją. Wysoki Trybunał orzekł w czwartek, że nie ma istotnych powodów, aby zezwolić na kontynuację pozwu byłego prezydenta USA o ochronę danych.
Pozew skupiał się na próbie zakwestionowania przez Trumpa twierdzeń zawartych w dossier Steele opublikowanym przez BuzzFeed w 2017 r. Dokumentacja zawierała niezweryfikowane zarzuty, w tym twierdzenia, że Trump dopuścił się „perwersyjnych aktów seksualnych” w Rosji. Były prezydent, obecnie główny kandydat Partii Republikańskiej do nominacji prezydenckiej w 2024 r., zwrócił się do sądu, aby udowodnić fałszywość tych twierdzeń.
Sędzia Karen Steyn wydała orzeczenie, stwierdzając, że nie ma istotnych powodów, aby pozwolić na kontynuowanie sprawy Trumpa. W pisemnym orzeczeniu podkreślono, że działania prawne Trumpa nie zawierały uzasadnionych podstaw do dochodzenia odszkodowania lub odszkodowania. Chociaż 77-letni Trump oświadczył w zeznaniach świadka, że zarzuty zawarte w dokumentacji są fałszywe, sąd nie przesądził o prawdziwości tych twierdzeń.
W zeznaniach świadka upublicznionych w październiku Trump zapewnił, że akta Steele’a zawierały „rażąco niedokładne” oraz „liczne fałszywe, fałszywe lub wymyślone zarzuty”. Jego pozew miał na celu zakwestionowanie tych zarzutów i obalenie twierdzeń o niewłaściwych działaniach w Rosji. Decyzja sądu oznacza jednak, że skarga Trumpa nie spełniła kryteriów niezbędnych do kontynuacji.
Orbis, będący przedmiotem pozwu Trumpa, argumentował, że powodem podjęcia działań prawnych były „wieloletnie pretensje” byłego prezydenta do firmy i Christophera Steele. Sąd nie wnikał w ustalenie motywów pozwu Trumpa, uznając brak uzasadnionych podstaw do dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia za wystarczający do odrzucenia sprawy.
Ten londyński pozew stanowi uzupełnienie szeregu wyzwań prawnych, przed którymi stoi Donald Trump, który jest obecnie uwikłany w cztery odrębne postępowania karne w Stanach Zjednoczonych. Odrzucenie jego sprawy w Wielkiej Brytanii podkreśla złożoność sporów prawnych z udziałem byłego prezydenta, który nadal jest wybitną postacią amerykańskiej polityki.
Oddalenie pozwu Donalda Trumpa przeciwko Orbis Business Intelligence oznacza prawną porażkę byłego prezydenta w jego wysiłkach zmierzających do zakwestionowania twierdzeń zawartych w dossier Steele. Orzeczenie sądu, w którym powołuje się na brak istotnych powodów i uzasadnionych podstaw do odszkodowania, uwydatnia wyzwania związane z dochodzeniem środków prawnych w oparciu o niezweryfikowane zarzuty. Podczas gdy Trump staje w obliczu różnych batalii prawnych, decyzja brytyjskiego sądu dodaje kolejny rozdział do toczącej się sagi prawnej wokół byłego prezydenta USA.