Były dowódca wojskowy mianowany głównym kapłanem świątyni Yasukuni wywołuje kontrowersje

Japońskie sanktuarium Yasukuni wywołało kontrowersje w związku z wyborem byłego dowódcy wojskowego na swojego głównego kapłana, co może ponownie wywołać napięcia w związku z miejscem postrzeganym przez inne narody azjatyckie jako symbol wojennej agresji Japonii.

Umio Otsuka, były dowódca Morskich Sił Samoobrony (SDF) i jednorazowy ambasador w Dżibuti, został mianowany nowym głównym kapłanem sanktuarium. Po raz pierwszy od 1978 r. były urzędnik wojskowy objął tę znaczącą rolę.

Wyrażając swoje uczucia, Otsuka (63 l.) wyraził swoje poczucie honoru w służbie sanktuarium, podkreślając jego znaczenie w upamiętnianiu poświęceń tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Sanktuarium, którego początki sięgają wyłaniania się Japonii z wielowiekowej izolacji w 1869 r., ku czci około 2,5 miliona poległych na wojnie, w tym wybitnych skazanych zbrodniarzy wojennych, takich jak premier Hideki Tojo z czasów drugiej wojny światowej.

Jednak wizyty wysokich rangą japońskich osobistości politycznych w świątyni Yasukuni od dawna stanowią punkt sporny, wywołując krytykę ze strony sąsiednich krajów, takich jak Korea Południowa i Chiny, z których oba doświadczyły odpowiednio rządów kolonialnych i inwazji Japonii. Wizyty te są postrzegane jako nieczułe gesty, zwłaszcza ze względu na umieszczanie skazanych zbrodniarzy wojennych obok innych poległych na wojnie.

Choć konserwatyści twierdzą, że świątynia Yasukuni ma na celu uhonorowanie wszystkich japońskich poległych w wojnie, a nie konkretnych osób odpowiedzialnych za okrucieństwa wojenne, jej powiązanie ze skazanymi zbrodniarzami wojennymi pozostaje kwestią sporną.

Mianowanie Otsuki następuje w kontekście wzmożonej współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Tokio a Seulem, a także ich wspólnym sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi, w odpowiedzi na regionalne zagrożenia stwarzane przez takie kraje, jak Chiny, Rosja i Korea Północna. Warto zauważyć, że od 2013 r., kiedy to wizyta Shinzo Abe wywołała rozczarowanie ze strony ówczesnych Amerykanów, żaden urzędujący premier Japonii nie odwiedził tego sanktuarium. Prezydenta Baracka Obamy.

Mianowanie Otsuki na głównego kapłana Sanktuarium Yasukuni podkreśla ciągłe zawiłości dotyczące pamięci historycznej, dziedzictwa wojennego i napięć regionalnych w Azji Wschodniej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Administracja Trumpa tajna operacja CIA wycelowana w opinię publiczną w Chinach ma zielone światło

Next Post

Zgromadzenie Narodowe Francji zatwierdza środek mający na celu ograniczenie wpływu Fast Fashion na środowisko poprzez dopłaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next