Prezydent USA Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida ujawnili w środę w Białym Domu plany zacieśnienia współpracy wojskowej i wspólnych przedsięwzięć obejmujących zarówno rozwój rakiet, jak i eksplorację Księżyca. Inicjatywy te podkreślają pogłębienie ich sojuszu, strategicznie ukierunkowanego na przeciwdziałanie wpływom Chin i Rosji.
Wspólna konferencja prasowa podkreśliła rosnące znaczenie Japonii na arenie międzynarodowej i jej kluczową rolę w oczach Stanów Zjednoczonych. Na tle napięć międzynarodowych Biden i Kishida poruszyli różne kwestie geopolityczne, w tym sytuację w Strefie Gazy, Izraelu, na Ukrainie i w Korei Północnej.
Obaj przywódcy bagatelizowali niedawny spór dotyczący oferty Nippon Steel dla U.S. Steel, podkreślając, że nie przyćmił on istotnych dyskusji przeprowadzonych w ciągu dnia, których kulminacją była uroczysta kolacja państwowa.
Biden określił wzmocniony sojusz jako najbardziej znaczące ulepszenie od czasu jego powstania, a dyskusje koncentrowały się głównie na regionie Indo-Pacyfiku i działaniach Chin. Stany Zjednoczone i Japonia, wraz ze swoimi sojusznikami, wzmacniają swoje zdolności wojskowe w odpowiedzi na postrzegane zagrożenia ze strony Chin, szczególnie na Morzu Południowochińskim i Morzu Wschodniochińskim, a także w celu ochrony suwerenności Tajwanu.
Kishida podkreślił znaczenie przestrzegania rządów prawa w utrzymaniu porządku międzynarodowego, zwłaszcza w odniesieniu do stosunków Tajwan-Chiny. Powtórzył stanowisko przeciwko jednostronnym próbom zmiany status quo za pomocą siły lub przymusu, podkreślając potrzebę ciągłej czujności i współpracy w obliczu wyzwań stawianych przez Chiny.
Biden potwierdził obronny charakter sojuszu USA-Japonia i podkreślił znaczenie utrzymywania otwartych linii komunikacji z Chinami. Współpraca między oboma krajami obejmuje różne dziedziny, w tym strukturę dowodzenia wojskowego, obronę przeciwrakietową i eksplorację kosmosu.
Wizyta ta oznacza znaczący kamień milowy w relacjach między dwoma byłymi przeciwnikami z czasów II wojny światowej, a obecnie bliskimi sojusznikami, którzy wzmacniają swoje więzi na wielu frontach. Zapowiedzi odzwierciedlają pogłębienie współpracy, z około 70 porozumieniami w sprawie współpracy obronnej i wysiłków na rzecz wzmocnienia wojskowych struktur dowodzenia.
Zmieniająca się rola Japonii na scenie globalnej, podkreślona przez reformy prawa bezpieczeństwa, pozycjonuje ją jako kluczowego partnera Stanów Zjednoczonych w regionie Azji i Pacyfiku oraz poza nim. Zbliżające się przemówienie Kishidy w Kongresie USA i udział w trójstronnych spotkaniach z Bidenem i prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr. dodatkowo pokazują rosnące zaangażowanie Japonii na arenie międzynarodowej.
W obliczu napięć geopolitycznych i kwestii gospodarczych, obaj przywódcy chcą wysłać jasny sygnał jedności i solidarności, koncentrując się na przeciwdziałaniu asertywnemu zachowaniu Chin w regionie. Pomimo utrzymujących się kontrowersji i niepewności, wizyta służy wzmocnieniu trwałej siły sojuszu amerykańsko-japońskiego i jego zaangażowania we wspólne interesy strategiczne.