Obecny burmistrz Londynu, Sadiq Khan, ma zamiar rzucić wyzwanie swojej konserwatywnej rywalce w wyścigu o fotel burmistrza miasta, oskarżając ją o przyjęcie „trumpowskiej” postawy wobec kryzysu klimatycznego, podczas gdy on przedstawia plany instalacji paneli słonecznych w szkołach.
Oczekuje się, że Khan potwierdzi sprzeciw wobec swojej propozycji rozszerzenia strefy ultra niskiej emisji (Ulez) w nadchodzącym przemówieniu, ale pozostaje niezłomny w swoim zaangażowaniu w dalsze inicjatywy środowiskowe.
W ramach swojego programu Khan ustanowi fundusz mający na celu wyposażenie dachów szkół w panele słoneczne, powtarzając swoje zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji netto w Londynie do 2030 roku.
Kontrastując swoją wizję z wizją swojej konserwatywnej odpowiedniczki, Susan Hall, Khan potępi to, co postrzega jako niechęć Hall do zajmowania się kwestiami środowiskowymi. Podkreśli jej sprzeciw wobec zielonej polityki i poparcie dla opóźnienia celu zerowego netto rządu Wielkiej Brytanii do 2050 roku.
W oczekiwanym oświadczeniu Khan stwierdzi: „Londyn znajduje się w krytycznym momencie. Susan Hall reprezentuje antyekologiczną postawę podobną do postawy Donalda Trumpa w odniesieniu do kryzysu klimatycznego”.
Wezwie wyborców, dla których priorytetem są kwestie środowiskowe, do rozważenia konsekwencji nadchodzących wyborów, podkreślając szkodliwy wpływ regresywnej polityki środowiskowej na jakość powietrza i środowisko.
Odpowiadając na krytykę, w tym ze strony własnej partii, Khan będzie bronił swojej decyzji o rozszerzeniu Ulez, powołując się na jej skuteczność w zmniejszaniu zanieczyszczenia dróg.
Jednak zespół kampanii Hall obalił twierdzenia Khana, oskarżając go o proponowanie kierowcom systemu „płacenia za milę”, czemu Khan zaprzeczył.
Rzecznik Hall stwierdził: „Susan opowiada się za sprawiedliwym i pragmatycznym przejściem do zerowej emisji netto, podczas gdy podejście Sadiqa Khana obciąża kierowców podatkami Ulez i pay-per-mile”.
Ogłoszeniu przez Khana wstępnej inwestycji w instalacje paneli słonecznych w 50 szkołach w całym Londynie towarzyszyć będą obietnice przejścia londyńskiej floty autobusowej na zerową emisję do 2030 r. oraz zwiększenia liczby publicznych miejsc parkingowych dla rowerów i punktów ładowania pojazdów elektrycznych w całym mieście.
Nadchodzący wyścig o fotel burmistrza zapowiada się jako konkurs różnych filozofii środowiskowych, w którym Khan pozycjonuje się jako mistrz zrównoważonej polityki, jednocześnie kwestionując stanowisko swojego przeciwnika w sprawie działań na rzecz klimatu.