Liczba ofiar śmiertelnych gwałtownych powodzi i lawin błotnych w indonezyjskiej prowincji Sumatra Zachodnia wzrosła do 52, a władze potwierdzają kolejne ofiary w miarę intensyfikacji działań ratowniczych i naprawczych. Ponad 3000 osób zostało ewakuowanych z dotkniętych obszarów, zapewniając pewną ulgę w obliczu rozwijającego się kryzysu.
Wywołany ulewnym deszczem w sobotę wieczorem kataklizm wywołał lawinę gwałtownych powodzi, osuwisk i zimnej lawy – niebezpiecznej mieszanki popiołu wulkanicznego, odłamków skalnych i wody – w trzech dystryktach prowincji Sumatra Zachodnia. Wstępne doniesienia z poniedziałku wskazywały na 43 ofiary śmiertelne, podkreślając szybką eskalację żniwa katastrofy.
Zimny strumień lawy, lokalnie określany jako lahar, pochodzi z góry Marapi, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów Sumatry. Ostatnie miesiące były świadkami wzmożonej aktywności wulkanicznej w regionie, a grudniowe erupcje pochłonęły życie ponad 20 osób, a kolejne zaburzenia wulkaniczne zaostrzyły trwający kryzys.
W związku z trwającymi działaniami ratowniczymi, rzecznik agencji ds. klęsk żywiołowych na Zachodniej Sumatrze, Ilham Wahab, ujawnił, że do tej pory zidentyfikowano ponad 45 zmarłych. Zespoły poszukiwawcze, składające się z lokalnych ratowników, organów ścigania i personelu wojskowego, nadal zajmują się lokalizacją 17 osób, które pozostają nieznane.
Ilham podkreślił rozległe szkody wyrządzone przez katastrofę, w wyniku której 249 domów, 225 hektarów (556 akrów) ziemi, w tym ważne pola ryżowe, oraz główne drogi w dotkniętych dzielnicach zostały poważnie uszkodzone. Chociaż wody powodziowe ustąpiły od niedzieli, żmudne zadanie usuwania gruzu z dróg i osiedli jest bardzo ważne.
W międzyczasie Suharyanto, szef indonezyjskiej krajowej agencji ds. klęsk żywiołowych i zarządzania BNPB, poinformował, że 3 396 osób zostało ewakuowanych do pobliskich schronisk. Trwają działania pomocowe, w tym dostarczanie niezbędnych materiałów, takich jak namioty, koce, żywność, zestawy higieniczne, przenośne toalety i oczyszczacze wody. Utrzymują się jednak wyzwania logistyczne, ponieważ nieprzejezdne drogi utrudniają dystrybucję pomocy do dotkniętych społeczności.
Pomimo wyzwań związanych z katastrofą, podejmowane są skoordynowane wysiłki w celu zaspokojenia natychmiastowych potrzeb humanitarnych i ułatwienia przywrócenia normalności po niszczycielskich powodziach w prowincji Sumatra Zachodnia.