MTS odmawia zastosowania środków nadzwyczajnych w sprawie nalotu na ambasadę Meksyku w Ekwadorze

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) odmówił wydania środków nadzwyczajnych w celu ochrony ambasady Meksyku w Quito po kontrowersyjnym nalocie ekwadorskiej policji. Decyzja ta zapadła po tym, jak Meksyk złożył skargę do najwyższego sądu ONZ w odpowiedzi na nalot z 5 kwietnia, który wielu uznało za naruszenie konwencji dyplomatycznych.

Incydent obejmował szturm ekwadorskiej policji na meksykańską ambasadę w celu aresztowania byłego wiceprezydenta Jorge Glasa, co doprowadziło Meksyk do argumentacji, że Ekwador naruszył jego suwerenność. Meksyk zażądał przeprosin od Ekwadoru i zagroził zawieszeniem tego kraju w prawach członka ONZ.

Chociaż ostateczne orzeczenie w sprawie skargi Meksyku może zająć lata, Meksyk zwrócił się do MTS o nakazanie Ekwadorowi podjęcia natychmiastowych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony jego ambasady. Przewodniczący MTS Nawaf Salam stwierdził jednak, że Ekwador zapewnił już, że rozwiewa obawy Meksyku.

„Sąd uważa, że obecnie nie ma pilnej potrzeby wydawania wstępnych nakazów” – powiedział Salam, podkreślając wielokrotne zobowiązania Ekwadoru do zapewnienia bezpieczeństwa meksykańskiej ambasadzie i jej własności.

Alejandro Celorio Alcantara, doradca prawny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Meksyku, uznał zobowiązania Ekwadoru za pozytywny krok, ale podkreślił potrzebę szerokiego zapewnienia. „Chcielibyśmy, aby wszyscy aktorzy polityczni w Ekwadorze zapewnili, że ambasada nie może zostać naruszona” – stwierdził, podkreślając znaczenie utrzymania nienaruszalności misji dyplomatycznych.

Sprawa napięła stosunki między Meksykiem a Ekwadorem. W odpowiedzi na skargę Meksyku, Ekwador złożył kontrskargę do MTS, oskarżając Meksyk o ingerowanie w jego sprawy wewnętrzne i nadużywanie swojego związku dyplomatycznego w celu ochrony Glasa przed prawem. Glas, dwukrotnie skazany pod zarzutem przekupstwa i nadużycia środków publicznych, przebywał w ambasadzie Meksyku od 17 grudnia 2023 roku. Jego aresztowanie zostało zarządzone przez sędziego pod koniec grudnia po tym, jak nie spełnił wymogów zwolnienia warunkowego.

Napięcia zostały zaostrzone przez prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora, który udzielił Glasowi azylu politycznego na kilka godzin przed nalotem. Krytycy oskarżyli Lopeza Obradora o nadużywanie statusu azylanta do wspierania sojuszników politycznych, na co Ekwador zareagował ogłoszeniem ambasadora Meksyku persona non grata.

Nalot na ambasadę spotkał się z powszechnym potępieniem za naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku. Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) wyraziła solidarność z meksykańską ambasadą i wezwała do rozwiązania sporu między oboma krajami. Departament Stanu USA podkreślił również znaczenie poszanowania nienaruszalności misji dyplomatycznych zgodnie z prawem międzynarodowym.

Trzyosobowy ekwadorski trybunał uznał nalot za nielegalny 13 kwietnia, ale podtrzymał uwięzienie Glasa. Sytuacja ta pozostaje poważnym wyzwaniem dyplomatycznym, podkreślając delikatną równowagę stosunków międzynarodowych i znaczenie ochrony dyplomatycznej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Brazylia i Chiny wzywają do rozmów pokojowych w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego

Next Post

Trzech żołnierzy USA rannych podczas operacji humanitarnych u wybrzeży Strefy Gazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next