Hiszpania ogłosiła w czwartek swoją decyzję o przyłączeniu się do sprawy Republiki Południowej Afryki przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS), w którym Pretoria oskarżyła Izrael o popełnienie ludobójstwa w Strefie Gazy.
„Naszym jedynym celem jest położyć kres wojnie i iść naprzód na drodze stosowania rozwiązania dwupaństwowego”-powiedział podczas konferencji prasowej Hiszpański Minister Spraw Zagranicznych Jose Manuel Albares. Ogłoszenie to nastąpiło tydzień po tym, jak Hiszpania wraz z Irlandią i Norwegią uznała Państwo Palestyna, wywołując silną reakcję Izraela.
Sprawa, zainicjowana przez RPA W zeszłym roku, twierdzi, że izraelska ofensywa wojskowa w Gazie naruszyła konwencję ONZ o Ludobójstwie z 1948 roku. Izrael stanowczo zaprzeczył tym oskarżeniom.
Założony po II Wojnie Światowej MTS z siedzibą w Hadze orzeka spory między państwami. W piątek sąd nakazał Izraelowi umożliwienie „niezakłóconego dostępu” niezakłóconym śledczym w celu zbadania zarzutów o ludobójstwo. Ponadto 26 stycznia MTS polecił Izraelowi podjęcie wszelkich możliwych środków, aby zapobiec aktom ludobójstwa podczas operacji wojskowych w Gazie.
Republika Południowej Afryki wielokrotnie wracała do MTS, argumentując, że pogarszająca się sytuacja humanitarna w Gazie wymaga dalszych pilnych działań ze strony Trybunału. 24 maja MTS nakazał Izraelowi” natychmiastowe ” zaprzestanie ofensywy wojskowej w Rafah i zapewnienie, że kluczowe przejście graniczne pozostanie otwarte dla „niezakłóconej” pomocy humanitarnej. Sąd zażądał również „bezwarunkowego” uwolnienia zakładników wziętych przez Palestyńską grupę bojowników Hamas.
Chociaż orzeczenia MTS są prawnie wiążące, sądowi brakuje konkretnych środków do ich egzekwowania.