Irański minister ds. ropy naftowej Javad Owji oświadczył, że eksport ropy naftowej z Iranu pozostanie niezmieniony niezależnie od wyniku nadchodzących wyborów prezydenckich w USA. Oświadczenie to pojawia się wśród spekulacji, że potencjalny powrót Donalda Trumpa do Białego Domu może doprowadzić do wznowienia ograniczeń w sprzedaży irańskiej ropy naftowej.
Przemawiając w środę, Owji podkreślił: „Niezależnie od tego, jaki rząd dojdzie do władzy w Stanach Zjednoczonych, nie będzie w stanie zapobiec eksportowi irańskiej ropy naftowej”, zgodnie z raportem oficjalnej irańskiej agencji prasowej IRNA.
W 2018 r. ówczesny prezydent Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r. i przywrócił sankcje. Środki te znacząco wpłynęły na irański sektor naftowy, zmniejszając produkcję do 2,1 miliona baryłek dziennie (bpd). Sankcje miały na celu ograniczenie przychodów Iranu z ropy naftowej, które są kluczowym źródłem finansowania jego gospodarki.
Jednak pod rządami prezydenta Joe Bidena, który objął urząd w 2021 r., Iran odnotował odrodzenie w swoim przemyśle naftowym. Według Owji, Iran z powodzeniem zwiększył wydobycie ropy naftowej do 3,5 mln baryłek dziennie i potroił swój eksport od czasu objęcia prezydentury przez Bidena. Wzrost ten został częściowo ułatwiony przez rozwijające się stosunki handlowe z Chinami, kluczowym nabywcą irańskiej ropy naftowej.
Stwierdzenie Owji podkreśla determinację Iranu do utrzymania, a nawet zwiększenia eksportu ropy naftowej pomimo potencjalnych zmian politycznych w Stanach Zjednoczonych. Jego komentarze są szczególnie istotne w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się 5 listopada. Istnieją obawy, że zmiana przywództwa w USA, w szczególności powrót do władzy Trumpa, może doprowadzić do zaostrzenia sankcji na eksport ropy naftowej z Iranu.
Zdolność Iranu do kontynuowania eksportu ropy naftowej może mieć wpływ na globalne rynki ropy naftowej i dynamikę geopolityczną, zwłaszcza jeśli Iran utrzyma silne partnerstwa handlowe i zdoła obejść sankcje za pomocą różnych środków. Szersze implikacje dla międzynarodowych cen ropy i łańcuchów dostaw będą zależeć od tego, jak polityka USA wobec Iranu będzie ewoluować po wyborach.
W Iranie zmienia się również otoczenie polityczne. Kraj ten ma przeprowadzić wybory prezydenckie 28 czerwca, po przedwczesnej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego w katastrofie helikoptera w maju. Wynik wyborów może wpłynąć na politykę wewnętrzną i zagraniczną Iranu, w tym na jego podejście do eksportu ropy naftowej i handlu międzynarodowego.
Stanowisko Iranu w sprawie eksportu ropy naftowej pozostaje niezmienne, a minister Dżawad Owadżi stwierdził, że żadna przyszła administracja USA nie zdoła powstrzymać przepływu irańskiej ropy naftowej. Deklaracja ta odzwierciedla szerszą strategię Iranu, mającą na celu zapewnienie odporności handlu ropą naftową i zapewnienie stabilności gospodarczej w obliczu zmiennych stosunków międzynarodowych i presji związanej z sankcjami. Ponieważ zarówno Iran, jak i Stany Zjednoczone przygotowują się do wyborów, przyszłość irańskiego eksportu ropy naftowej będzie bacznie obserwowana zarówno przez światowe rynki, jak i analityków politycznych.