Rada Europy: Ukraińscy uchodźcy traktowani lepiej niż inni przesiedleńcy

Ukraińscy uchodźcy uciekający przed konfliktem z Rosją są traktowani lepiej niż osoby przesiedlone w wyniku innych konfliktów, stwierdziła w czwartek Rada Europy. Organizacja wezwała do sprawiedliwego wsparcia dla wszystkich uchodźców, niezależnie od ich pochodzenia.

W swoim rocznym raporcie Komisja Rady Europy przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) potwierdziła znaczące wysiłki podjęte w celu pomocy Ukraińcom od czasu rozpoczęcia konfliktu w lutym 2022 roku. Podkreśliła jednak rozbieżności w traktowaniu różnych grup w ukraińskiej populacji uchodźców oraz między uchodźcami ukraińskimi a uchodźcami z innych regionów.

W raporcie ECRI zauważono, że chociaż podjęto „godne podziwu wysiłki” w celu wsparcia ukraińskich uchodźców, jakość zakwaterowania i usług różniła się w zależności od pochodzenia etnicznego. Na przykład ukraińscy Romowie często otrzymywali gorszej jakości zakwaterowanie w porównaniu z innymi Ukraińcami znajdującymi się w podobnej sytuacji.

Ponadto Unia Afrykańska poinformowała na początku konfliktu, że obywatele afrykańscy na Ukrainie byli dyskryminowani i czasami odmawiano im prawa do przekraczania granic w celu zapewnienia bezpieczeństwa. ECRI stwierdziła podobne rozbieżności w jakości ośrodków recepcyjnych i usług świadczonych Ukraińcom w porównaniu do tych oferowanych uchodźcom z innych regionów.

„Nową normą powinno być przyjmowanie wszystkich ludzi z całego świata, tak jak Ukraińcy” – podkreślił na konferencji prasowej Johan Friestedt, sekretarz wykonawczy ECRI.

Przewodniczący ECRI, Bertil Cottier, zasugerował, że więcej solidarności okazywano Ukraińcom, ponieważ byli oni postrzegani jako bardziej podobni kulturowo do Europejczyków. „Kiedy ludzie są mniej więcej tacy jak ty, zawsze jest łatwiej” – powiedział.

Rada Europy podkreśliła potrzebę zapewnienia odpowiedniej ochrony i wsparcia wszystkim przesiedleńcom, niezależnie od ich narodowości, pochodzenia etnicznego czy religii. Pomimo pewnych antyukraińskich incydentów, ogólne nastroje społeczne wobec Ukraińców pozostały przychylne, kontrastując z bardziej wrogimi postawami wobec uchodźców z innych regionów.

W raporcie odnotowano również wzrost incydentów nienawiści wobec muzułmanów i Żydów w następstwie ostatnich wydarzeń międzynarodowych. Po ataku Hamasu na Izrael z 7 października, nastąpił wzrost incydentów antymuzułmańskich, napędzanych stereotypami łączącymi całe społeczności z przemocą. Podobnie, działania antysemickie, w tym mowa nienawiści i wandalizm, wzrosły w kilku krajach europejskich.

ECRI wyjaśniła, że krytyka Izraela nie jest z natury antysemicka, ale staje się problemem, gdy podżega do przemocy wobec Żydów. W raporcie wezwano do zrównoważonego podejścia do tych kwestii, aby zapobiec dalszym podziałom i dyskryminacji.

Ustalenia Rady Europy wskazują na potrzebę spójnego i sprawiedliwego traktowania wszystkich uchodźców, wzywając kraje do stosowania tego samego poziomu współczucia i wsparcia dla osób przesiedlonych w wyniku konfliktów na całym świecie, co pokazała reakcja na uchodźców z Ukrainy.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

UE po raz pierwszy nakłada sankcje na rosyjskie dostawy LNG

Next Post

Holenderski premier Mark Rutte może zostać sekretarzem generalnym NATO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next