UE sfinansuje większość z 50 miliardów dolarów pożyczki dla Ukrainy, twierdzą Włochy

Włoski minister gospodarki Giancarlo Giorgetti ogłosił w piątek, że kraje Unii Europejskiej wniosą wkład do 60% pakietu pożyczkowego w wysokości 50 miliardów dolarów, obiecanego przez Grupę Siedmiu (G7) największych demokracji dla Ukrainy, wykorzystując dochody z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Inicjatywa pożyczkowa, mająca na celu wsparcie Ukrainy w trwającym konflikcie z Rosją, ma być wspierana przez przyszłe dochody generowane z około 300 miliardów dolarów skonfiskowanych rosyjskich funduszy państwowych. Znaczna część tych funduszy, zablokowanych na mocy sankcji po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, znajduje się w Unii Europejskiej.

Komentarze Giorgettiego pojawiły się podczas spotkania europejskich ministrów finansów w Luksemburgu, gdzie wyjaśnił, że państwa UE prawdopodobnie zapewnią od „50 do 60%” funduszy pożyczkowych. Plan ten, jak zasugerował, odzwierciedla zmianę w zaangażowaniu UE w porównaniu z poprzednimi oświadczeniami włoskiego premiera Giorgia Meloniego, który wskazał na niedawnym szczycie G7, że państwa europejskie nie będą natychmiast uczestniczyć w emisji pożyczki w wysokości 50 miliardów dolarów.

„Zaczniemy omawiać udział Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii i Wielkiej Brytanii” – dodał Giorgetti, podkreślając wspólny charakter planu finansowania.

Wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
Proponowana pożyczka opiera się na zamrożonych aktywach rosyjskiego banku centralnego i innych rezerwach państwowych, które zostały unieruchomione w ramach sankcji G7. Środki te były częścią szerszej międzynarodowej reakcji na działania Rosji na Ukrainie.

Większość tych aktywów, około 190 miliardów euro, jest przechowywana w Euroclear, belgijskim centralnym depozycie papierów wartościowych, co sprawia, że rola UE jest kluczowa w planie wypłat. Stany Zjednoczone posiadają dodatkowe 5 miliardów dolarów, przyczyniając się do wspólnej puli skonfiskowanych rosyjskich funduszy.

Dostosowanie międzynarodowych wysiłków
Znaczący wkład UE podkreśla jej kluczową rolę w międzynarodowych wysiłkach na rzecz finansowego wsparcia Ukrainy. Strategia finansowania ma na celu zapewnienie Ukrainie bardzo potrzebnej stabilności gospodarczej i zasobów, aby poradzić sobie z natychmiastowymi i długoterminowymi skutkami konfliktu.

Podejście G7 odzwierciedla wieloletnie zobowiązanie do pomocy Ukrainie, a planowana pożyczka wykorzystuje zamrożone rosyjskie aktywa jako podstawę finansową. Ta metoda wykorzystania skonfiskowanych funduszy na rzecz Ukrainy stanowi znaczący krok w reakcji społeczności międzynarodowej na trwający konflikt.

Uwagi Giorgettiego podkreślają gotowość UE do wzięcia na siebie znacznej części ciężaru finansowego, co jest zgodne z szerszymi celami G7, aby wspierać Ukrainę poprzez innowacyjne mechanizmy finansowania w trudnym krajobrazie geopolitycznym.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Sąd Najwyższy USA podtrzymuje federalny zakaz posiadania broni przez sprawców przemocy domowej

Next Post

Amerykański lotniskowiec Theodore Roosevelt dokuje w Korei

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next