Filipiński sąd uniewinnia krytyka Duterte od zarzutów narkotykowych

Filipiński sąd uniewinnił byłą senator Leilę de Limę z ostatnich zarzutów dotyczących narkotyków, co oznacza znaczące zwycięstwo prawne dla prominentnego krytyka byłego prezydenta Rodrigo Duterte. De Lima była więziona przez ponad sześć lat w następstwie śledztwa w sprawie kontrowersyjnej kampanii antynarkotykowej Duterte.

De Lima była zagorzałą przeciwniczką prowadzonej przez Duterte „wojny z narkotykami”, która rozpoczęła się w 2016 roku i doprowadziła do śmierci tysięcy domniemanych użytkowników i dilerów narkotyków, często w starciach z policją. Krytycy, w tym de Lima, oskarżali policję o dokonywanie pozasądowych egzekucji, podczas gdy władze twierdziły, że działały w obronie własnej.

W 2017 r., w związku z prowadzonymi przez nią dochodzeniami w sprawie wojny narkotykowej, de Lima została oskarżona o handel narkotykami. Administracja Duterte zarzucała jej zmowę z gangami narkotykowymi podczas jej kadencji na stanowisku ministra sprawiedliwości w latach 2010-2015, czemu de Lima konsekwentnie zaprzeczała.

W poniedziałek sąd oddalił ostatni z trzech zarzutów przeciwko de Limie, powołując się na niewystarczające dowody. Była senator, z widoczną ulgą, zwróciła się do dziennikarzy na zewnątrz sali sądowej w południowej Manili, stwierdzając: „Jestem teraz całkowicie wolna i oczyszczona z zarzutów. To bardzo wyzwalające”.

Wyraziła swoją wdzięczność w mediach społecznościowych, mówiąc: „Moje serce jest pełne całej miłości, która napłynęła dzisiaj po oddaleniu wszystkich moich spraw”. De Lima została wcześniej zwolniona za kaucją w listopadzie 2022 r., po wcześniejszym uniewinnieniu z dwóch pozostałych zarzutów dotyczących narkotyków.

Najnowsza sprawa dotyczyła zarzutów, że de Lima przyjęła pieniądze od więźniów w największym więzieniu w kraju w zamian za umożliwienie im kontynuowania operacji narkotykowych. Oskarżenie to mogło skutkować wyrokiem dożywocia, gdyby de Lima została skazana.

Amnesty International uznała decyzję sądu za od dawna spóźnione sprostowanie, opisując zarzuty przeciwko de Limie jako „fałszywe”. Organizacja podkreśliła, że de Lima była przetrzymywana przez prawie siedem lat i uporczywie prześladowana na tle politycznym.

Aresztowanie de Limy w 2017 r., gdy pełniła funkcję senatora, było szeroko krytykowane przez obrońców praw człowieka, którzy postrzegali je jako odwet za jej sprzeciw wobec polityki Duterte.

Były prezydent Duterte, który zakończył swoją kadencję w 2022 r., jest obecnie objęty dochodzeniem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie domniemanych naruszeń praw człowieka związanych z jego kampanią antynarkotykową. De Lima zobowiązała się do dalszej współpracy z MTK w dochodzeniu w tych sprawach.

Mając za sobą batalię prawną, de Lima wyraziła zamiar wspierania bieżących wysiłków na rzecz sprawiedliwości dla ofiar wojny narkotykowej. Jej uniewinnienie ponownie zwróciło uwagę na szersze implikacje kampanii antynarkotykowej Duterte i praworządności na Filipinach.

Decyzja sądu o wycofaniu zarzutów przeciwko de Limie stanowi kluczowy moment w jej długiej walce prawnej i rodzi krytyczne pytania dotyczące procesu sądowego i odwetu politycznego na Filipinach. Sprawa de Limy podkreśla wyzwania stojące przed krytykami wpływowych postaci politycznych i odporność wymaganą do kwestionowania kontrowersyjnej polityki rządu.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

USA ocenia alternatywne strategie w Afryce Zachodniej po wydaleniu Nigru

Next Post

Rosja ostrzega USA przed „konsekwencjami” ataku na Krym i wzywa amerykańskiego wysłannika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next