Samolot przewożący założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a zatrzymał się we wtorek w Bangkoku, aby zatankować paliwo w drodze na rozprawę sądową na Marianach Północnych, amerykańskim terytorium na Pacyfiku. Wydarzenia te są następstwem długiej i głośnej sagi ekstradycyjnej z udziałem Assange’a i Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie z dokumentami sądowymi złożonymi na Marianach Północnych, 52-letni Assange zawarł ugodę z władzami amerykańskimi i ma przyznać się do jednego zarzutu konspiracji w celu uzyskania i rozpowszechniania informacji dotyczących obrony narodowej. Porozumienie to może utorować mu drogę do powrotu do rodzinnej Australii.
Lot czarterowy przewożący Assange’a wyleciał z Londynu i wylądował na lotnisku Don Mueang w Bangkoku około godziny 12:30 czasu lokalnego (05:30 GMT), jak zauważyli dziennikarze AFP. Starszy tajski urzędnik, wypowiadający się anonimowo, potwierdził, że Assange był wymieniony wśród pasażerów i stwierdził: „Oczekuje się, że samolot zatankuje i uzupełni zapasy wody przed odlotem o 21:00 na wyspę Saipan”.
Assange ma stawić się w sądzie w środę rano czasu lokalnego, gdzie oczekuje się, że otrzyma wyrok 62 miesięcy więzienia. Zostanie mu zaliczone ponad pięć lat, które już spędził w areszcie w Wielkiej Brytanii.
Zarzuty przeciwko Assange’owi wynikają z jego roli w opublikowaniu około 700 000 poufnych amerykańskich dokumentów wojskowych i dyplomatycznych, począwszy od 2010 roku. Assange jest przetrzymywany w londyńskim więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze od 2019 roku, po siedmioletnim azylu w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie szukał schronienia, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji w związku z zarzutami napaści seksualnej, które zostały następnie wycofane.
WikiLeaks potwierdziło, że Assange został zwolniony za kaucją, przeniesiony z Belmarsh na lotnisko Stansted pod Londynem i umieszczony w samolocie.
Ta ugoda kończy przedłużającą się batalię prawną dotyczącą starań USA o ekstradycję Assange’a na mocy ustawy o szpiegostwie z 1917 roku. Rezolucja ta ma miejsce w obliczu rosnącej presji na prezydenta USA Joe Bidena, by zaprzestał prowadzenia sprawy przeciwko Assange’owi, która przyciągnęła znaczną międzynarodową uwagę i kontrowersje.