Niemcy wzywają ambasadora Turcji w związku z kontrowersyjną celebracją gola w piłce nożnej

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Turcji, Ahmeta Başara Şena, do złożenia wyjaśnień w sprawie kontrowersyjnego „salutu wilków”, wykonanego przez tureckiego piłkarza Meriha Demirala. Gest ten, pokazany podczas celebracji gola Demirala na Mistrzostwach Europy, jest kojarzony z Szarymi Wilkami, prawicową grupą ekstremistyczną.

Incydent ten stał się centralnym punktem dyplomatycznych tarć między Berlinem a Ankarą, a Niemcy wezwały Turcję do zapobieżenia przyszłym wystąpieniom tego gestu. Wilczy salut, który symbolizuje nacjonalistyczną i islamistyczną ideologię, wzbudził kontrowersje i potępienie ze strony niemieckich urzędników.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Şena, aby odniósł się do użycia tego symbolu, domagając się zapewnienia, że zostaną podjęte środki, aby zapobiec jego ponownemu wystąpieniu. Gest ten spotkał się z krytyką za powiązanie go z Szarymi Wilkami, grupą powiązaną z nacjonalistycznymi i ekstremistycznymi działaniami.

W odpowiedzi Turcja wezwała ambasadora Niemiec w Ankarze, oskarżając Berlin o ksenofobię w związku z jego stanowiskiem w sprawie symbolu. Turecki rząd argumentował, że krytyka była niesprawiedliwa i podkreśliła napięcia związane z dużą turecką diasporą w Niemczech.

Szare Wilki, których liczbę członków w Niemczech szacuje się na 18 500 do 20 000, są klasyfikowane jako znacząca prawicowa organizacja ekstremistyczna przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV). Podczas gdy grupa i jej symbole nie są zakazane w Niemczech, są one zakazane w sąsiedniej Austrii i Francji. Ideologia grupy charakteryzuje się twardym nacjonalizmem i historią zaangażowania w terroryzm i brutalne działania.

Merih Demiral pozdrowił wilka po zdobyciu bramki w wygranym przez Turcję 2-1 meczu z Austrią w rundzie 16. Salut przedstawia głowę wilka, a specyficzne ułożenie palców symbolizuje turecką i islamską tożsamość.

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser potępiła użycie salutu w środowisku sportowym, stwierdzając: „Wykorzystanie mistrzostw piłki nożnej jako platformy dla rasizmu jest całkowicie nie do przyjęcia”. Faeser wezwała UEFA, europejski organ zarządzający piłką nożną, do zbadania sprawy i rozważenia sankcji wobec tureckiej drużyny.

UEFA ogłosiła dochodzenie w sprawie incydentu, ale do czwartkowego popołudnia nie podjęła jeszcze decyzji.

W obliczu dyplomatycznej wpadki, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan dostosował swoje plany podróży, aby uwzględnić przystanek w Berlinie przed udziałem w ćwierćfinałowym meczu reprezentacji z Holandią w Azerbejdżanie. Erdoğan wyraził chęć wsparcia drużyny i zareagowania na kontrowersje związane z gestem Demirala.

Salut wilków, jak wyjaśnił założyciel Grey Wolves Alparslan Türkeş, reprezentuje wizję turecko-islamskiej dominacji. Używanie salutu publicznie i przez znane osobistości wywołało debaty na temat nacjonalizmu i ekstremizmu we współczesnym kontekście.

Merih Demiral, broniąc swoich działań, podkreślił, że gest ten był osobistym wyrazem dumy z jego tureckiej tożsamości. „Byłem bardzo szczęśliwy, że strzeliłem dwa gole. Sposób, w jaki świętowałem, ma coś wspólnego z moją turecką tożsamością” – stwierdził Demiral. Zaprzeczył, by za tym gestem kryło się jakieś ukryte przesłanie, opisując go jako spontaniczną celebrację swojego dziedzictwa.

Incydent z pozdrowieniem wilka podkreślił trwające napięcia między Niemcami a Turcją dotyczące symboli związanych z nacjonalizmem i ekstremizmem. W miarę kontynuowania wymiany dyplomatycznej nacisk kładziony jest na to, jak zrównoważyć ekspresję kulturową z potrzebą zajęcia się i potępienia ekstremistycznych ideologii.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Huragan Beryl zmierza w kierunku Meksyku po spustoszeniu Jamajki i wschodnich Karaibów

Next Post

Jemaah Islamiyah ogłasza rozwiązanie wśród zmieniającej się dynamiki: Raport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next