Wizyta Orbána w Pekinie po kontrowersyjnym spotkaniu w Moskwie

Premier Węgier Viktor Orbán przybył do Pekinu w poniedziałek rano, kontynuując swoje nieoczekiwane działania dyplomatyczne w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Wizyta ta nastąpiła wkrótce po niespodziewanej podróży do Moskwy na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, która wywołała znaczną krytykę ze strony innych przywódców Unii Europejskiej.

Podróże Orbána wydają się być częścią samozwańczej „misji pokojowej”, którą określił jako „Misję Pokojową 3.0” w poście na X (dawniej Twitter) po wylądowaniu w Chinach. Węgierski przywódca podkreślił znaczenie roli Chin w poszukiwaniu rozwiązania konfliktu, stwierdzając: „Chiny są kluczową siłą w tworzeniu warunków dla pokoju w wojnie rosyjsko-ukraińskiej”.

Według chińskich mediów, Orbán spotkał się w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem. Spotkanie to jest zbieżne z uwagami Orbána podczas lotu powrotnego z Moskwy, gdzie zasugerował dalsze nieoczekiwane zaangażowanie dyplomatyczne.

Czas i charakter wizyty Orbána w Pekinie przyciągnęły uwagę, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego niedawne kontrowersyjne spotkanie z Putinem. Spotkanie to doprowadziło do dyplomatycznego zamieszania w UE, gdzie różni przywódcy skrytykowali Orbána, a służby dyplomatyczne UE wydały oświadczenie wyjaśniające, że działania Orbána nie reprezentują stanowiska UE. Jego podróż do Moskwy była postrzegana przez niektórych jako podważenie wspólnego stanowiska UE w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Wizyta Orbána w Pekinie ma również miejsce w kontekście znaczących powiązań gospodarczych Węgier z Chinami. Chiny są największym inwestorem zagranicznym na Węgrzech, a dwustronne relacje zostały wzmocnione na początku tego roku przez wizytę państwową prezydenta Xi na Węgrzech.

Warto zauważyć, że wizyty zagraniczne Orbána wywołały efekt falowania w harmonogramach dyplomatycznych. Na przykład spotkanie węgierskiego ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock, które zaplanowano na poniedziałek, zostało odwołane przez węgierski rząd.

Ostatnie posunięcia Orbána wskazują na dążenie do niezależnej dyplomacji, która, jak sugeruje, ma na celu wspieranie pokoju w trwającym konflikcie, choć nadal wywołuje mieszane reakcje społeczności międzynarodowej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Analiza pokazuje, że zwiększone ryzyko huraganów może nadwyrężyć sieci energetyczne w amerykańskich miastach

Next Post

Pracownicy Amazon w Wielkiej Brytanii protestują o uznanie związków zawodowych w trakcie głosowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next