Dwa duże tankowce stanęły w piątek w płomieniach po zderzeniu na wodach w pobliżu Singapuru, największego na świecie portu tankowania. W wyniku zdarzenia dwóch członków załogi zostało przetransportowanych drogą powietrzną do szpitala, podczas gdy inni zostali uratowani z tratw ratunkowych, według władz i jednej z zaangażowanych firm.
Do kolizji doszło pomiędzy pływającym pod banderą Singapuru tankowcem Hafnia Nile a pływającym pod banderą Wysp Świętego Tomasza i Książęcej tankowcem Ceres I. Statki znajdowały się około 55 kilometrów (34 mil) na północny wschód od singapurskiego Pedra Branca, na wschodnim podejściu do Cieśniny Singapurskiej, poinformował Urząd Morski i Portowy Singapuru (MPA).
Właściciel Hafnia Nile potwierdził, że jego statek brał udział w kolizji z Ceres I. MPA stwierdziło, że wszystkich 22 członków załogi Hafnia Nile i 40 członków załogi Ceres I zostało odnalezionych. MPA została zaalarmowana o pożarze o 6:15 czasu lokalnego (2215 GMT).
Zdjęcia opublikowane przez Singapurską Marynarkę Wojenną przedstawiały gęsty czarny dym unoszący się z jednego z tankowców, a członkowie załogi zostali uratowani z tratw ratunkowych i przewiezieni do szpitala.
Władze ochrony środowiska w sąsiedniej Malezji zostały poinformowane, by przygotować się na potencjalne wycieki ropy. Hafnia Nile, tankowiec typu Panamax o nośności 74 000 ton (IMO 9766217), przewoził około 300 000 baryłek benzyny ciężkiej, zgodnie z danymi śledzenia statków z Kpler i LSEG.
Nie było od razu jasne, jakie paliwo przewoził Ceres I (IMO 9229439). Tankowiec ten, sklasyfikowany jako bardzo duży tankowiec (VLCC) o nośności 300 000 ton nośności, został ostatnio odnotowany jako przewożący irańską ropę naftową między marcem a kwietniem, zgodnie z danymi śledzenia statków.
Przed pożarem Ceres I stacjonował w tym samym miejscu od 11 lipca, zgodnie z danymi żeglugowymi LSEG. Obszar ten jest znany z tego, że jest wykorzystywany przez statki „ciemnej floty” do przesyłania irańskiej ropy, omijając amerykańskie sankcje, zauważyła Michelle Wiese Bockmann, główny analityk w Lloyd’s List Intelligence. Ceres I w przeszłości transportował irańską ropę z naruszeniem amerykańskich sankcji, a w ostatnich latach był zaangażowany w transport wenezuelskiej ropy do Chin.
Chiński właściciel Ceres I nie udzielił natychmiastowego komentarza. Chiny konsekwentnie sprzeciwiają się jednostronnym sankcjom.
Singapur, największe azjatyckie centrum handlu ropą naftową i największy na świecie port bunkrowania, otoczony jest krytycznymi handlowymi szlakami wodnymi łączącymi Azję, Europę i Bliski Wschód.