Rząd Wielkiej Brytanii zmienił swoje stanowisko w sprawie sprzeciwu wobec Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wobec nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Zmiana ta wynika z faktu, że Partia Pracy podkreśla niezależność sądownictwa i przestrzeganie prawa międzynarodowego.
W piątek upłynął termin składania dokumentów w celu zaskarżenia MTK, który został przedłużony ze względu na niedawne wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii i wynikającą z nich zmianę rządu.
„Bardzo wyraźnie podkreślaliśmy znaczenie rządów prawa i niezależności sądów zarówno w kraju, jak i za granicą” – oświadczył rzecznik premiera Keir Starmer. „A nasze stanowisko w tej sprawie procesowej jest takie, że decyzja należy do sądów i prokuratora i dlatego nie podjęliśmy planów przedstawionych przez poprzedni rząd”.
Decyzja ta kontrastuje z poprzednim rządem konserwatystów, który zwrócił się do sądu o przedstawienie pisemnych uwag na temat jego jurysdykcji nad obywatelami Izraela, biorąc pod uwagę niezdolność Autonomii Palestyńskiej do sprawowania nad nimi jurysdykcji karnej. Konserwatyści nie złożyli pełnego sprzeciwu przed wyborami.
W maju MTK wydał nakaz aresztowania Netanjahu i ministra obrony Izraela Yoava Gallanta, oskarżając ich o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Strefie Gazy od października ubiegłego roku. Zarzuty obejmowały głodzenie obywateli, umyślne powodowanie cierpienia i celowe ataki na ludność cywilną. Izrael zaprzeczył zarzutom.
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy, który niedawno odwiedził Izrael i okupowane terytoria palestyńskie, spotkał się z Netanjahu i prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, wzywając do zawieszenia broni i uwolnienia wszystkich zakładników.
W czerwcu Lammy, ówczesny sekretarz spraw zagranicznych, zapewnił, że Wielka Brytania zastosuje się do każdego orzeczenia MTK, potwierdzając zaangażowanie Partii Pracy w porządek oparty na zasadach i prawie międzynarodowym. Premier Starmer zwrócił się również o poradę prawną do prokuratora generalnego Richarda Hermera, jednego z żydowskich prawników opowiadających się za przestrzeganiem przez Izrael prawa międzynarodowego.
Decyzja Wielkiej Brytanii stanowi wyraźne odejście od Stanów Zjednoczonych, które nie ratyfikowały Statutu Rzymskiego ustanawiającego MTK. Prezydent USA Joe Biden skrytykował decyzję MTK w maju, argumentując, że tworzy ona fałszywą równoważność między demokratycznym państwem a bojowniczą grupą Hamas.
Ponadto Wielka Brytania przywróciła finansowanie UNRWA, agencji ONZ wspierającej palestyńskich uchodźców, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, które wstrzymały finansowanie co najmniej do połowy 2025 r. po oskarżeniu 13 pracowników UNRWA o udział w atakach z 7 października.
Ostateczna decyzja o wydaniu nakazów aresztowania może zostać opóźniona, ponieważ inne kraje, w tym Niemcy i RPA, mogą interweniować w tej sprawie.