Według raportu Airports Council International (ACI) Europe opublikowanego w środę, ruch pasażerski na europejskich lotniskach powrócił do poziomu sprzed pandemii COVID-19 w pierwszej połowie 2024 r., co oznacza znaczące ożywienie w sektorze lotniczym.
W raporcie podkreślono dziewięcioprocentowy wzrost ruchu pasażerskiego w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. Wzrost ten spowodował niewielki ogólny wzrost o 0,4 procent powyżej poziomów odnotowanych w pierwszej połowie 2019 roku, tuż przed rozpoczęciem pandemii.
Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe, zauważył, że ożywienie sygnalizuje punkt zwrotny dla branży. „Ponieważ ogólny ruch pasażerski w końcu przekroczył poziomy z 2019 r. przez pełne sześć miesięcy, nasza branża wyszła z pandemii” – powiedział Jankovec.
Podróże międzynarodowe przewodziły ożywieniu z 10,3% wzrostem, podczas gdy ruch krajowy wzrósł o 4,2%. Według ACI Europe dane te wskazują na solidny powrót do normalności w sektorze portów lotniczych.
Ożywienie pozostaje jednak nierównomierne w całej Europie. Pomimo ogólnego wzrostu, prawie połowa europejskich lotnisk nie powróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii. Do czerwca 2024 r. tylko 53 proc. lotnisk w pełni powróciło do poziomu sprzed pandemii COVID-19.
Gwałtowny wzrost liczby podróży rekreacyjnych i rodzinnych napędził wzrost, faworyzując tanie linie lotnicze i miejsca wakacyjne w porównaniu z tradycyjnymi przewoźnikami i centrami podróży służbowych. Albania odnotowała najbardziej dramatyczny wzrost, a liczba pasażerów wzrosła o 243 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Grecja, Malta i Portugalia również odnotowały silny wzrost.
Z drugiej strony, podróże lotnicze pozostają w tyle na niektórych głównych rynkach europejskich. Niemieckie lotniska odnotowały 17-procentowy spadek w stosunku do poziomu sprzed pandemii, podczas gdy Francja i Wielka Brytania odnotowały spadki odpowiednio o cztery procent i 1,1 procent. W Wielkiej Brytanii zwiększona konkurencja ze strony usług kolejowych i przejście na spotkania wirtualne wpłynęły na podróże krajowe i biznesowe.
Londyńskie Heathrow pozostaje najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie, obsługując 39,8 mln pasażerów w pierwszej połowie roku, a za nim plasują się lotniska w Stambule i Paryżu-Charles-de-Gaulle.