Najnowsze badanie rzuciło światło na niepokojący trend, wskazując, że studenci uniwersytetów są bardziej narażeni na depresję niż ich koledzy niebędący studentami. Odkrycia te podkreślają znaczenie podejmowania wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym w populacji studentów.
Niedawne badania przeprowadzone przez King’s College London ujawniły znaczny wzrost zgłaszanych problemów ze zdrowiem psychicznym wśród studentów uniwersytetów, przy czym częstość występowania niemal potroiła się w latach 2016-17 i 2022-23, wzrastając z 6% do 16%. Wyzwania te były szczególnie widoczne wśród studentek i studentów niebinarnych. Znaczna część tej eskalacji miała miejsce w ciągu ostatniego roku, co zbiegło się z eskalacją kryzysu związanego z kosztami utrzymania.
Badanie ujawniło ponadto, że wśród studentów rozważających rezygnację ze studiów, odsetek przypisujących swoje rozważania trudnościom finansowym wzrósł z 3,5% do 8% w latach 2022-2023.
Ponadto badanie wykazało stopniowy wzrost występowania trudności ze zdrowiem psychicznym, ponieważ studenci angażowali się w bardziej płatną pracę w okresie akademickim.
Wysiłki mające na celu rozwiązanie tej kwestii mają kluczowe znaczenie. Uczelnie zachęca się do zapewnienia dostępnych zasobów zdrowia psychicznego, usług doradczych i sieci wsparcia, aby pomóc studentom w skutecznym zarządzaniu ich zdrowiem psychicznym. Ponadto tworzenie środowiska promującego otwarte dyskusje na temat zdrowia psychicznego może pomóc zmniejszyć stygmatyzację i zachęcić studentów do szukania pomocy w razie potrzeby.
Zaspokajanie potrzeb studentów w zakresie zdrowia psychicznego jest nie tylko kwestią osobistego dobrostanu, ale także ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu akademickiego i ogólnego dobrostanu kampusu. Rozpoznając wyzwania stojące przed studentami i oferując odpowiednie wsparcie, uniwersytety mogą przyczynić się do zdrowszej i bardziej odpornej populacji studentów.