UE brakuje 1 miliona pocisków, które obiecał Ukrainie, twierdzi niemiecki minister obrony

Zdaniem niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa Unia Europejska (UE) nie osiągnie swojego celu, jakim jest dostarczenie Ukrainie 1 miliona pocisków artyleryjskich do marca. Przemawiając we wtorek na szczycie ministrów obrony UE, Pistorius wyraził obawy dotyczące osiągnięcia ambitnego celu, podkreślając potrzebę wzmożenia wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy w obliczu ciągłych wyzwań geopolitycznych.

Pistorius przyznał, że osiągnięcie celu 1 miliona pocisków jest trudne i podkreślił znaczenie zbadania alternatywnych strategii. Zasugerował, że firmy obronne mogłyby wnieść swój wkład, przekierowując swoją uwagę na dostarczanie większej ilości amunicji na Ukrainę i ograniczanie eksportu do innych krajów.

Szef polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE Josep Borrell zakwestionował twierdzenie, że zdolność produkcyjna UE w dziedzinie obronności osiągnęła swój limit. Borrell podkreślił, że około 40 proc. produkcji europejskiego przemysłu obronnego jest eksportowane do krajów trzecich. Zasugerował, że potencjalnym rozwiązaniem mogłoby być przekierowanie produkcji w kierunku obszarów priorytetowych, takich jak wsparcie Ukrainy.

Zwracając się do reporterów przed spotkaniem ministrów obrony, Borrell stwierdził: „Nie chodzi o brak mocy produkcyjnych; chodzi o to, że wysyłają swoje produkty na [inne] rynki. Może więc powinniśmy spróbować przenieść tę produkcję do priorytetem, którym są Ukraińcy.” Borrell podkreślił znaczenie zapewnienia bardziej korzystnego rynku dla firm z branży obronnej, co jest zgodne z zobowiązaniem do wspierania Ukrainy.

Estonia przyjęła proaktywne podejście, ogłaszając, jak to określiła, „największe obecnie zamówienie w Europie” – inwestycję o wartości 280 mln euro w 155-milimetrową amunicję artyleryjską. Minister obrony Estonii Hanno Pevkur ujawnił, że oferty zakupowe skierowano do pięciu europejskich firm, podkreślając wkład europejskich firm zajmujących się produkcją niezbędnej amunicji.

Pomimo indywidualnych wysiłków UE stoi w obliczu znacznej luki w spełnianiu wymagań Ukrainy w zakresie pocisków artyleryjskich. Pevkur ujawnił, że obecna zdolność produkcyjna UE wynosi maksymalnie 700 000 sztuk amunicji rocznie, znacznie odbiegając od szacunkowych 3 milionów potrzebnych do wywiązania się z zobowiązań wobec Ukrainy i zwiększenia krajowych zapasów amunicji.

Ponieważ UE zmaga się z wyzwaniami logistycznymi związanymi z wywiązaniem się ze swojego zobowiązania wobec Ukrainy w zakresie pocisków artyleryjskich, dyskusje na szczycie ministrów obrony uwypukliły złożoność koordynacji wysiłków między państwami członkowskimi. Przekierowanie priorytetów w zakresie produkcji obronnej i wspieranie rynku bardziej wspierającego Ukrainę wydają się kluczowymi kwestiami przy eliminowaniu krytycznego niedoboru. Zmieniająca się sytuacja uwydatnia ciągłe zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie w obliczu niepewności geopolitycznej.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

DP World zajmuje się ropą naftową kontenerów podczas strajków robotniczych w Australii

Next Post

Rosja i Indie współpracowały przy rakietach przeciwlotniczych Igla: podpisano umowę na dostawy i umowę na licencjonowaną produkcję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next