Chiński prezydent Xi Jinping w przemówieniu do dyrektorów amerykańskich przedsiębiorstw w San Francisco podkreślił kluczowy wybór, przed którym stoją Stany Zjednoczone i Chiny – czy chcą być przeciwnikami, czy partnerami. To stwierdzenie stoi w sprzeczności ze strategią administracji Bidena, która skłania się w stronę strategicznej rywalizacji z Pekinem, uwzględniając ograniczenia w eksporcie zaawansowanych technologii przy jednoczesnym badaniu potencjalnych obszarów współpracy.
Przemawiając podczas kolacji następującej po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem podczas konferencji współpracy gospodarczej w regionie Azji i Pacyfiku, Xi podzielił się swoimi refleksjami na temat poruszania się po zawiłościach relacji Chiny-USA. relacje. Centralnym punktem jego dyskursu było kluczowe pytanie: czy oba narody są przeciwnikami, czy partnerami? Xi podkreślił znaczenie odpowiedzi na to pytanie dla skutecznego kierowania decyzjami politycznymi i uniknięcia niezamierzonych konsekwencji.
Xi przedstawił prostą logikę, przestrzegając przed postrzeganiem drugiej strony jako głównego konkurenta i istotnego wyzwania geopolitycznego. Argumentował, że taka perspektywa może prowadzić do błędnego kształtowania polityki i niepożądanych rezultatów. Podkreślając gotowość Chin do bycia partnerem i przyjacielem Stanów Zjednoczonych, Xi powtórzył podstawowe zasady rządzące stosunkami chińsko-amerykańskimi. relacje: wzajemny szacunek, pokojowe współistnienie i współpraca, w której wygrywają obie strony.
Kolacja, w której wzięło udział prawie 400 prominentnych osobistości, w tym liderzy biznesu, tacy jak dyrektor generalny Apple Tim Cook i dyrektor generalny Qualcomm Cristiano Amon, przedstawiła spostrzeżenia Xi na temat otwartości Chin na inicjatywy międzynarodowe, takie jak Pas i Szlak, z radością witając udział USA. Xi wyraził także chęć Chin do zaangażowania się w proponowane przez USA inicjatywy w zakresie współpracy wielostronnej.
Sekretarz handlu USA Gina Raimondo przygotowała grunt pod przemówienie Xi uwagami wstępnymi. W około 30-minutowym przemówieniu Xi podkreślił zaangażowanie Chin na rzecz pokojowego współistnienia ze Stanami Zjednoczonymi, zapewniając, że historyczne tendencje w ich stosunkach utrzymają się pomimo zmieniającego się krajobrazu globalnego.
Propozycja Xi dotycząca wyraźnego rozróżnienia pomiędzy przeciwnikami i partnerami w Chinach i USA stosunki odzwierciedlają ciągłą dynamikę między obydwoma narodami. Gdy świat obserwuje te interakcje geopolityczne, wybory dokonane przez oba kraje niewątpliwie ukształtują przyszły krajobraz międzynarodowej współpracy i konkurencji.