Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Turk wydał w czwartek stanowcze ostrzeżenie, stwierdzając, że powszechne wybuchy chorób i głodu w Gazie wydają się „nieuniknione” po tygodniach izraelskiego ataku na gęsto zaludnioną enklawę palestyńską. Turk, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, po wizycie na Bliskim Wschodzie przemawiał na nieformalnej odprawie w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie.
Turk podkreślił katastrofalny wpływ, jaki wyczerpywanie się paliwa będzie miało na całą Strefę Gazy, prowadząc do załamania kluczowej infrastruktury, takiej jak systemy kanalizacyjne i opieka zdrowotna. Według Turka niedobór pomocy humanitarnej dostarczanej do regionu pogorszyłby sytuację, tworząc warunki do „masowych wybuchów chorób zakaźnych i głodu”.
Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła już obawy dotyczące „niepokojących tendencji” w rozprzestrzenianiu się chorób w Strefie Gazy. W enklawie odnotowano niezwykle dużą liczbę przypadków chorób biegunkowych, przypisywanych przede wszystkim zakłóceniom spowodowanym bombardowaniami i operacjami naziemnymi, wpływającymi na system opieki zdrowotnej i dostęp do czystej wody. Zatłoczone schroniska dodatkowo przyczyniają się do trudnych warunków zdrowotnych.
Turk podkreślił, że trwały pokój w regionie jest nieosiągalny bez położenia kresu długotrwałym łamaniom praw człowieka. Skrytykował lekceważenie ostrzeżeń o naruszeniach praw człowieka wydawanych przez jego biuro i inne osoby na przestrzeni lat, nie tylko w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich, ale także przez państwa mające wpływ na strony zaangażowane w kryzys.
Zwracając się do mediów po odprawie, Turk podkreślił pilną potrzebę zmian w celu rozwiązania trwałego konfliktu. Podkreślił intensywność bombardowań Izraela, określając je jako bezprecedensowe w tym stuleciu. Ponadto Turk wyraził zaniepokojenie rosnącą przemocą i dyskryminacją Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, określając sytuację jako potencjalnie wybuchową.
Turk przekazał, że sytuacja na okupowanym Zachodnim Brzegu przekroczyła poziom wczesnego ostrzegania, podkreślając potrzebę natychmiastowej uwagi i działania. Podniósł potężny alarm, wzywając państwa, aby uznały powagę sytuacji i podjęły zdecydowane kroki w celu zaradzenia trwającym naruszeniom praw człowieka w regionie.
Gdy szef ONZ ds. praw człowieka zwraca uwagę na narastający kryzys humanitarny w Gazie, społeczność międzynarodowa stoi przed krytycznym momentem, w którym należy podjąć działania i wprowadzić znaczące zmiany. Wezwania do zaprzestania łamania praw człowieka, trwałego pokoju i pilnych interwencji w celu zapobiegania chorobom i wybuchom głodu podkreślają powagę sytuacji w regionie.