Odważnym posunięciem francuska premier Élisabeth Borne zakazała ministrom i ich zespołom powszechnie używanych aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp, Telegram i Signal, powołując się na luki w zabezpieczeniach. Według notatki z 22 listopada, do której dotarł francuski dziennik Le Point, zakaz wynika z obaw związanych z lukami w zabezpieczeniach tych narzędzi cyfrowych, które zgodnie z dokumentem nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa rozmów i udostępnianych informacji.
W notatce wyznaczono termin 8 grudnia, w którym rząd powinien przejść na korzystanie z francuskiej aplikacji Olvid, certyfikowanej przez francuski organ nadzorujący cyberbezpieczeństwo ANSSI. To strategiczne posunięcie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa komunikacji rządowej poprzez przyjęcie platformy zgodnej z rygorystycznymi francuskimi standardami cyberbezpieczeństwa.
Francuski minister cyfryzacji Jean-Noël Barrot potwierdził zaangażowanie rządu w tę zmianę, stwierdzając: „Mój zespół i ja używamy go od lipca 2022 r. W grudniu cały rząd będzie korzystał z [Olvid], najbezpieczniejszego na świecie systemu wiadomości błyskawicznych ”, jak podano w X.
Oprócz Olvida do użytku oficjalnego dopuszczono opracowaną przez rząd aplikację do bezpiecznej komunikacji i współpracy Tchap, uruchomioną w 2019 r. Sygnalizuje to szerszy nacisk na zwiększenie bezpieczeństwa i poufności komunikacji cyfrowej w rządzie francuskim.
Ten niedawny zakaz jest następstwem wcześniejszej dyrektywy rządu skierowanej do urzędników służby cywilnej, nakazującej im odinstalowanie ze swoich urządzeń służbowych różnych platform mediów społecznościowych, aplikacji do gier i usług przesyłania strumieniowego wideo, w tym TikTok, CandyCrush i Netflix. Inicjatywa ta wynikała z obaw związanych z cyberbezpieczeństwem i prywatnością, co odzwierciedla proaktywne podejście Francji do ochrony informacji wrażliwych.
W miarę jak zbliża się ostateczny termin przypadający na 8 grudnia, przyjęcie przez francuski rząd programów Olvid i Tchap podkreśla jego zaangażowanie we wzmacnianie infrastruktury komunikacji cyfrowej przy jednoczesnym ograniczaniu zagrożeń bezpieczeństwa związanych z powszechnie używanymi aplikacjami do przesyłania wiadomości międzynarodowych. Posunięcie to podkreśla znaczenie krajowych środków cyberbezpieczeństwa w ochronie wrażliwej komunikacji rządowej przed potencjalnymi zagrożeniami.