Słonie w Parku Narodowym Hwange borykają się z kryzysem pragnienia w związku z suszą wywołaną zmianami klimatycznymi

Park Narodowy Hwange w Zimbabwe zmaga się z poważnym kryzysem wodnym, w wyniku którego z powodu odwodnienia zginęło dziesiątki słoni. Ekolodzy wyrażają obawy w związku ze skutkami zmian klimatycznych i zaostrzeniem zjawisk pogodowych, takich jak El Nino, prowadzących do przedłużającej się suszy. W tym artykule szczegółowo opisano wyzwania stojące przed Parkiem Narodowym Hwange, gdzie spowodowany klimatem niedobór wody zagraża przetrwaniu populacji słoni.

Park Narodowy Hwange, znany z różnorodnej dzikiej przyrody, doświadcza niszczycielskiej suszy, którą przypisuje się zmianom klimatycznym i zjawisku pogodowemu El Nino. W parku brakuje głównej rzeki, a zaopatrzenie w wodę opiera się na odwiertach zasilanych energią słoneczną. Urzędnicy Zimbabwe Parks and Wildlife Authority (Zimparks) podają, że trwające El Nino nasiliło suszę, powodując spadek poziomu wód powierzchniowych i wpływając na pompy zasilane energią słoneczną w 104 odwiertach.

Park Narodowy Hwange, liczący 45 000 słoni, stoi w obliczu krytycznej sytuacji, ponieważ w pełni dorosłe słonie wymagają znacznego spożycia wody, około 200 litrów (53 galonów) dziennie. Zmniejszające się źródła wody doprowadziły do alarmującej liczby zgonów słoni z powodu odwodnienia. Reuters był świadkiem licznych zwłok słoni w pobliżu wodopojów, co podkreśliło powagę kryzysu.

Główna ekologka parku, Daphine Madhlamoto, podkreśliła zależność od sztucznych źródeł wody i szkodliwy wpływ zmian klimatycznych na ekosystem parku. Według Zimbabwe Meteorological Services, niewystarczające opady deszczu w typowej dla Zimbabwe porze deszczowej, od listopada do marca, zwiększyły niedobory wody, a susza ma się utrzymywać do 2024 r.

Ponieważ zwierzęta, w tym słonie, zmuszone są pokonywać duże odległości w poszukiwaniu wody i pożywienia, stada przedostały się do sąsiedniej Botswany. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska wdrażają środki mające na celu złagodzenie kryzysu, w tym odmulanie wodopojów i zwiększanie dostaw wody przez studnie słoneczne. Jednakże przeważające zapotrzebowanie na wodę stanowi poważne wyzwanie, biorąc pod uwagę ograniczenia w zakresie zarządzania populacją słoni w Zimbabwe, liczącą prawie 100 000 osobników.

Tragiczna sytuacja w Parku Narodowym Hwange podkreśla dalekosiężne konsekwencje zmiany klimatu, wpływające zarówno na ekosystemy, jak i na dziką przyrodę. Ponieważ słonie ulegają skutkom długotrwałej suszy, działacze na rzecz ochrony przyrody i władze stają przed pilnym zadaniem znalezienia zrównoważonych rozwiązań zapewniających przetrwanie tych majestatycznych stworzeń. Los słoni w Hwange w przejmujący sposób przypomina o pilnej potrzebie globalnych działań klimatycznych, będącym tematem dyskusji na szczycie COP28 w Dubaju.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Przywódcy Chin zarysowują strategie mające na celu pobudzenie popytu wewnętrznego i wsparcie ożywienia gospodarczego w 2024 r

Next Post

Przewidywana nominacja: Donald Tusk jest gotowy do objęcia funkcji premiera Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next