Zmiany klimatu napędzają kryzys głodowy na gwatemalskich wyżynach Majów

Gwatemala, znana z bogatej rdzennej kultury i bujnych krajobrazów, zmaga się ostatnio z pogłębiającym się kryzysem głodowym. Aż jedna czwarta populacji kraju, która szacowana jest na 4,6 miliona osób, stanęła w obliczu niedoborów żywności w ciągu ostatniego roku. Ten alarmujący wskaźnik oznacza najwyższy poziom braku bezpieczeństwa żywnościowego zarejestrowany przez Zintegrowaną Klasyfikację Faz Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC), system generujący dane dla Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kryzys głodowy w Gwatemali zbiega się z szeregiem powiązanych ze sobą wyzwań, co sprawia, że jest to złożona kwestia, którą należy skutecznie rozwiązać. Wśród tych czynników są pogarszające się ekstremalne opady deszczu i temperatury, utrzymujący się wpływ pandemii COVID-19 oraz okres niestabilności politycznej naznaczony działaniami antykorupcyjnymi.

Gwatemala znajduje się w regionie znanym jako Suchy Korytarz Ameryki Środkowej, który stał się coraz bardziej podatny na wyzwania związane ze zmianami klimatu. Zmian Klimatu ostrzegł przed nasilającymi się suszami i ich potencjalnym wpływem na rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe w tym regionie.

W ciągu ostatniej dekady kraje w suchym korytarzu Ameryki Środkowej doświadczyły bardziej długotrwałych i dotkliwych susz oraz licznych huraganów, które spowodowały rozległe szkody w uprawach. Ta zmienność środowiskowa spowodowała ogromne obciążenie dla źródeł utrzymania społeczności zależnych od rolnictwa.

Raporty Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) ujawniają, że w ciągu ostatniej dekady w Gwatemali gwałtownie rozprzestrzenił się głód. Według UNICEF w 2022 r. alarmujące 44% gwatemalskich dzieci znalazło się poza normalnym zakresem wzrostu dla wieku. Tragicznie, co najmniej 127 zgonów wśród małych dzieci było podejrzewanych o związek z głodem w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim, zgodnie z danymi rządu Gwatemali.

Eksperci i organizacje międzynarodowe coraz częściej uznają zmiany klimatu za główny czynnik przyczyniający się do szkód w uprawach, niedoborów żywności i decyzji migracyjnych w Gwatemali. Wywołane zmianami klimatu susze i ekstremalne zjawiska pogodowe zadały poważny cios krajowemu sektorowi rolnictwa, powodując brak bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienie.

Departament Stanu USA, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz kilkunastu ekspertów, z którymi konsultowano się na potrzeby tego artykułu, wyraziło zgodę co do roli zmian klimatu w kryzysie głodowym w Gwatemali. Podczas gdy świat zmaga się z głębokimi konsekwencjami zmian klimatycznych, sytuacja w Gwatemali służy jako wyraźne przypomnienie, że zajęcie się globalnym ociepleniem i jego wpływem na bezpieczeństwo żywnościowe musi być traktowane priorytetowo w skali globalnej.

Gwatemalskie wyżyny Majów doświadczają poważnego kryzysu głodowego, a zmiany klimatyczne odgrywają znaczącą rolę w zaostrzaniu tej kwestii. Ponieważ społeczności borykają się z kurczącymi się zasobami i niedoborem żywności, istnieje pilna potrzeba współpracy międzynarodowej w celu zwalczania zmian klimatycznych i złagodzenia cierpienia ludzi w tym regionie. Świat musi działać szybko, aby zaradzić rosnącej epidemii głodu w Gwatemali i innych wrażliwych obszarach, uznając, że zmiany klimatu i ich konsekwencje wymagają natychmiastowej uwagi i działań.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Putin potwierdza zaangażowanie Rosji w utrzymanie wysokiego eksportu zbóż

Next Post

Francja wdraża środki oszczędzania energii: grzywny dla sklepów pozostawiających zbyt długo włączone światła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next