Rishi Sunak wzywa do „humanitarnych przerw” w konflikcie Izrael-Hamas

Kanclerz Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zaapelował o „przerwy” w konflikcie izraelsko-hamaskim, podkreślając potrzebę takich przerw w celu umożliwienia bezpiecznego dostarczania pomocy humanitarnej, uwolnienia zakładników i ewakuacji obywateli brytyjskich ze Strefy Gazy. Należy jednak zauważyć, że Sunak odróżnia te „przerwy” od tradycyjnego zawieszenia broni, zaznaczając zniuansowane podejście do trwającego konfliktu.

Propozycja „przerw” w walkach wynika z rosnących obaw o eskalację kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy. Chociaż przerwy te zapewniłyby niezbędną pomoc i wsparcie dla dotkniętej ludności, rozróżnienie od zawieszenia broni podkreśla złożoną dynamikę i delikatny charakter konfliktu.

Rishi Sunak, przemawiając podczas Prime Minister’s Questions (PMQs), podkreślił zaangażowanie Wielkiej Brytanii w zapewnienie bezpiecznej ewakuacji obywateli brytyjskich ze Strefy Gazy, zabezpieczenie uwolnienia zakładników i ułatwienie dostarczania pomocy humanitarnej. Podkreślił, że stworzenie bezpieczniejszego środowiska, które wymaga określonych „przerw”, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tych celów. Dyskusje na ten temat odbyły się z międzynarodowymi partnerami w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Należy podkreślić, że Wielka Brytania konsekwentnie podkreśla potrzebę ochrony ludności cywilnej zgodnie z prawem międzynarodowym i zapewnienia nieprzerwanego przepływu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

Wielka Brytania prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma innymi krajami w celu zbadania koncepcji „przerw humanitarnych”. Dyskusje te mogą doprowadzić do rozważenia włączenia ich do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, jak wskazano w rezolucji nr 10.

Pod koniec wtorku sekretarz stanu USA Antony Blinken bronił działań wojskowych Izraela, podkreślając jednocześnie znaczenie rozważenia „przerw humanitarnych” w celu ochrony ludności cywilnej w Strefie Gazy.

Jednocześnie Rishi Sunak ogłosił, że samolot RAF jest w drodze do Egiptu, przewożąc 21 ton pomocy humanitarnej.

Pomimo międzynarodowych apeli o zawieszenie broni, Wielka Brytania utrzymuje, że Izrael ma „prawo do obrony” w odpowiedzi na to, co określa jako „szokująco brutalny atak terrorystyczny” ze strony Hamasu. Downing Street podkreśla, że kompleksowe zawieszenie broni byłoby korzystne przede wszystkim dla Hamasu. Dlatego też Wielka Brytania bada możliwość „przerw humanitarnych”, które byłyby tymczasowe i miałyby ograniczony zakres.

Dokładne ramy i czas trwania tych „przerw” są przedmiotem dalszych dyskusji, przy czym kluczową kwestią jest gotowość strony izraelskiej do zaangażowania się w takie przerwy.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Palestyński prezydent wzywa Macrona do powstrzymania izraelskich działań w Strefie Gazy

Next Post

Izrael wzywa szefa ONZ do dymisji w związku z uwagami na temat ataku Hamasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next