Włochy stoją w obliczu zbliżającego się kryzysu demograficznego, ponieważ wstępne dane sugerują, że kraj jest na dobrej drodze do osiągnięcia nowego rekordowo niskiego poziomu współczynnika urodzeń w roku 2023. Najnowsze dane opublikowane przez krajowy urząd statystyczny ISTAT wskazują na pogłębienie się długotrwałych problemów demograficznych we Włoszech.
Według danych ISTAT między styczniem a czerwcem tego roku urodziło się o 3500 mniej dzieci w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. Ta utrzymująca się tendencja budzi niepokój, ponieważ Włochy zmagają się z 14. z rzędu rocznym spadkiem liczby urodzeń. W 2022 r. Włochy odnotowały 393 tys. urodzeń, co oznacza spadek o 1,7% w porównaniu z rokiem poprzednim i najmniejszą liczbę od zjednoczenia kraju w 1861 r.
Kryzys demograficzny we Włoszech, który nie wykazuje oznak ustąpienia, wzbudził alarm i został uznany za stan nadzwyczajny w całym kraju. Premier Włoch Giorgia Meloni przeznaczyła niedawno około 1 miliarda euro (1,05 miliarda dolarów) na walkę z tym kryzysem. Znaczna część numeru dotyczy trudności Włoszek w godzeniu pracy z macierzyństwem, co stanowi wyzwanie wymagające kompleksowych rozwiązań.
Kurczenie się i starzenie się populacji niesie ze sobą poważne konsekwencje gospodarcze, w tym spadek produktywności i zwiększone koszty opieki społecznej. Włochy mają już najwyższe wydatki na emerytury państwowe spośród 38 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Z raportu ISTAT wynika, że na podstawie danych od stycznia do czerwca współczynnik dzietności w 2023 r. ma nieznacznie spaść do 1,22 dziecka na kobietę, w porównaniu z 1,24 w 2022 r. Warto zauważyć, że współczynnik dzietności jest częściowo podtrzymywany przez imigrantów. Wśród kobiet narodowości włoskiej w 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 1,18.
W raporcie zwrócono także uwagę na inne trendy demograficzne we Włoszech. Włoszki rodzą pierwsze dziecko średnio w wieku 31 lat. Ponadto w 2022 r. 41,5% dzieci urodzonych w tym kraju urodziły niezamężne kobiety. Liczby te odzwierciedlają złożone wyzwania stojące przed Włochami w dziedzinie demografii i podkreślają pilną potrzebę opracowania kompleksowych strategii mających na celu rozwiązanie tego krytycznego problemu.