Eskalacja przemocy na Zachodnim Brzegu w związku z konfliktem w Strefie Gazy w związku z zaopatrywaniem izraelskich osadników zbrojeniowych

Na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu doszło w tym roku do znacznej eskalacji przemocy, która osiągnęła poziom nienotowany od ponad 15 lat. Ten wzrost działań wojennych został zaostrzony przez zaangażowanie Izraela w nową wojnę w oddzielnej Strefie Gazy. Napięcia na Zachodnim Brzegu przyjęły śmiertelny obrót, głównie ze względu na rosnącą liczbę osadników, którzy są obecnie ciężko uzbrojeni.

W wielu obszarach Zachodniego Brzegu konfrontacje między społecznościami arabskimi i żydowskimi tradycyjnie charakteryzowały się incydentami rzucania kamieniami. Jednak sytuacja przybrała niepokojący obrót w związku z doniesieniami o osadnikach, wielu po dwudziestce, posiadających broń automatyczną, co w przeciwnym razie zamieniałoby spotkania konfrontacyjne w potencjalnie śmiertelne. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że osadnicy ci wydają się bardziej skłonni uciekać się do ostrzału.

Jedną z kluczowych postaci stojących za tym alarmującym wydarzeniem jest Itamar Ben-Gvir, skrajnie prawicowy minister bezpieczeństwa narodowego Izraela i jeden z co najmniej dwóch starszych ministrów mieszkających w tych osiedlach. Ben-Gvir publicznie zadeklarował zamiar zakupu 10 000 karabinów w celu uzbrojenia izraelskiej ludności cywilnej, w tym osadników, w odpowiedzi na eskalację napięcia wynikającego z konfliktu w Gazie.

Chociaż biuro Ben-Gvira nie potwierdziło, czy broń ta została już rozdystrybuowana na Zachodnim Brzegu, jego oświadczenie na Twitterze z 11 października ujawniło, że 900 karabinów szturmowych rozdano już na obszarach położonych na północ od Zachodniego Brzegu, w pobliżu granicy libańskiej. Dalej zasugerował, że wkrótce pójdą ich kolejne tysiące.

Konsekwencje tego wzrostu przemocy są tragiczne. Według Biura ONZ do spraw Humanitarnych (OCHA) tylko w tym roku w atakach samozwańczych osadników zginęło 29 osób, a od 7 października zginęło co najmniej osiem osób. Incydenty te wzbudziły poważne obawy wśród Palestyńczyków, izraelskiego bezpieczeństwa ekspertów i zachodnich urzędników.

Społeczność międzynarodowa nie pozostała w tej kwestii milcząca. Waszyngton jednoznacznie potępił ataki osadników na Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, podczas gdy Unia Europejska w wydanym we wtorek oświadczeniu potępiła zjawisko „terroryzmu osadniczego”, podkreślając związane z nim ryzyko „niebezpiecznej eskalacji konfliktu”.

Ponieważ Izrael w dalszym ciągu jest uwikłany w konflikt w Gazie, eskalacja przemocy na Zachodnim Brzegu jest niepokojącym zjawiskiem wymagającym międzynarodowej uwagi i rozwiązania.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Egipt pomoże w ewakuacji 7 000 cudzoziemców i osób posiadających podwójne obywatelstwo ze Strefy Gazy dotkniętej konfliktem

Next Post

Ameryka Łacińska potępia działania Izraela w Gazie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next