Niepewna przyszłość repatriowanych obywateli afgańskich w Pakistanie

Pakistan wzmógł wysiłki mające na celu ułatwienie powrotu dziesiątek tysięcy obywateli afgańskich nieposiadających dokumentów pomimo wezwań grup uchodźców i społeczności międzynarodowej do ponownego rozważenia swoich planów masowych wydalenia. Dodatkowe udogodnienia utworzono na północno-zachodnim przejściu granicznym w Torkham, głównym punkcie wejścia dla imigrantów powracających do Afganistanu.

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak w środę upłynął ostateczny termin opuszczenia kraju przez Afgańczyków przebywających nielegalnie w Pakistanie. Osoby przybywające do Afganistanu zgłaszają, że w podróży napotykają trudności i są niepewne co do swojej przyszłości.

Wielu obywateli Afganistanu spędziło lata, a nawet dziesięciolecia w Pakistanie, uciekając przed przemocą, niestabilnością i konfliktami w swoim kraju. Dla niektórych Pakistan jest domem od pokoleń. Teraz zostali repatriowani do rozdartego wojną kraju, który ma ograniczone środki na wsparcie.

Pakistan był nieugięty w swojej decyzji o wydaleniu ponad 1 miliona z szacunkowych 4 milionów Afgańczyków przebywających w tym kraju. Władze pakistańskie twierdzą, że ci Afgańczycy byli zaangażowani w ataki bojowników islamistycznych i działalność przestępczą, która zagraża bezpieczeństwu kraju. Jednak Kabul zaprzeczył tym oskarżeniom, wzywając Pakistan do ponownego rozważenia swojej decyzji.

Nagły napływ powracających Afgańczyków wywarł ogromną presję na zasoby Afganistanu, szczególnie w następstwie przejęcia władzy przez talibów. Administracja kierowana przez talibów utworzyła tymczasowe obozy przejściowe, aby zapewnić żywność i pomoc medyczną, ale sytuacja pozostaje chaotyczna i rozpaczliwa.

Międzynarodowe organizacje humanitarne, w tym Norweska Rada ds. Uchodźców, Duńska Rada ds. Uchodźców i Międzynarodowy Komitet Ratunkowy, zgłaszają niepokojące warunki i sceny wśród przybywających Afgańczyków.

Władze pakistańskie rozpoczęły łapanki nieposiadających dokumentów, głównie Afgańczyków, na kilka godzin przed ostatecznym terminem. Tym, którzy nie opuścili kraju, groziło aresztowanie i przymusowe wydalenie. Wielu z tych migrantów początkowo opuściło Afganistan w latach konfliktu, a powrót talibów do władzy w 2021 r. spowodował kolejny masowy exodus.

Sytuację dodatkowo komplikuje obecność osób bezbronnych, takich jak kobiety w ciąży i dzieci. Władze Pakistanu wyraziły chęć opóźnienia repatriacji osób z problemami zdrowotnymi lub innymi problemami uniemożliwiającymi natychmiastową podróż.

Jednak niepewność pozostaje, ponieważ tysiące Afgańczyków musi stawić czoła wyzwaniom związanym z powrotem do ojczyzny, która w dalszym ciągu doświadcza niestabilności i przemocy. Repatriacje te podkreślają pilną potrzebę międzynarodowego wsparcia, aby zaradzić trwającemu kryzysowi humanitarnemu w Afganistanie.

W miarę rozwoju sytuacji organizacje międzynarodowe i rządy muszą w dalszym ciągu angażować się w zapewnienie bezpieczeństwa i dobrostanu osób repatriowanych oraz w zapewnianie im wsparcia w ponownej integracji ze społeczeństwem afgańskim.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Amerykańscy studenci równoważą aktywizm i ambicje zawodowe pośród protestów izraelsko-palestyńskich

Next Post

New Delhi po raz kolejny zostało uznane za najbardziej zanieczyszczone miasto świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next