ONZ i Czerwony Krzyż wyrażają zaniepokojenie izraelskim nalotem na największy szpital w Gazie

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) wyraziły obawy i potępienie w związku z nalotem sił izraelskich na szpital Al-Shifa, największą placówkę medyczną w Gazie. Do incydentu doszło w trakcie trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem, a raporty wskazują, że w szpitalu znajdują się tysiące pacjentów, personelu i wysiedlonych cywilów, a ewakuacja jest utrudniona ze względu na intensywne walki.

Siły izraelskie przeprowadziły nalot na szpital Al-Shifa, a ich celem było – jak twierdzą – centrum dowodzenia Hamasu zlokalizowane w tunelach pod placówką medyczną. ONZ szacuje, że obecnie w szpitalu przebywa około 2300 osób, w tym pacjenci, personel medyczny i wysiedlona ludność cywilna. Sytuacja budzi obawy o bezpieczeństwo i dobrostan osób szukających schronienia w środku konfliktu.

Szef pomocy humanitarnej ONZ Martin Griffiths wyraził swoje zaniepokojenie nalotami wojskowymi na szpital Al-Shifa. W oświadczeniu w mediach społecznościowych podkreślił potrzebę priorytetowego potraktowania ochrony noworodków, pacjentów, personelu medycznego i całej ludności cywilnej, stwierdzając jednoznacznie, że „szpitale to nie pola bitew”.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, powtórzył te obawy, opisując doniesienia o wtargnięciu wojska do szpitala Al-Shifa jako głęboko niepokojące. Podkreślił obawę o bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów, podkreślając brak kontaktu z personelem medycznym w szpitalu.

MKCK w oświadczeniu wyraził skrajne zaniepokojenie skutkami nalotu na szpital Al-Shifa na osoby chore i ranne, personel medyczny i ludność cywilną. Organizacja podkreśliła konieczność podjęcia wszelkich środków, aby uniknąć krzywdy dla pacjentów, personelu medycznego i ludności cywilnej, powtarzając, że konieczne jest zapewnienie im ciągłej ochrony. MKCK oświadczył, że jest w kontakcie z właściwymi władzami i ściśle monitoruje sytuację.

Izraelska ofensywa w Strefie Gazy trwa, naznaczona nalotami i operacjami naziemnymi, po wtargnięciu Hamasu na południowy Izrael 7 października. Ministerstwo zdrowia w Gazie donosi o znacznej liczbie ofiar, w tym tysiącach ofiar, w tym dzieci . Szpital Al-Shifa stał się kluczowym celem izraelskiej kampanii wojskowej, co skutkuje, jak opisują świadkowie, w placówce medycznej panujących ponurych warunków.

Nalot na szpital Al-Shifa wywołał międzynarodowe zaniepokojenie, a ONZ, WHO i MKCK domagały się ochrony ludności cywilnej, personelu medycznego i pacjentów. Eskalacja przemocy w regionie rodzi pilne wyzwania humanitarne, co podkreśla krytyczną potrzebę rozwiązania konfliktu i zapewnienia bezpieczeństwa osobom dotkniętym działaniami wojennymi.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Biden i Xi Jinping spotykają się po raz pierwszy od roku twarzą w twarz, aby omówić napięcia związane z konfliktami zbrojnymi, handlem narkotykami i sztuczną inteligencją

Next Post

Kandydaci na prezydenta Argentyny borykają się z dylematem dotyczącym dotacji na energię w wysokości 12 miliardów dolarów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next