Chiny potępiają określenie Xi przez Bidena jako „dyktatora” po szczycie

Chiny ostro skrytykowały określenie przez prezydenta USA Joe Bidena chińskiego prezydenta Xi Jinpinga jako „dyktatora”, uznając te uwagi za „skrajnie błędne” i oskarżając amerykańskiego przywódcę o nieodpowiedzialne manipulacje polityczne. Ta wymiana zdań następuje po szczycie pomiędzy Bidenem a Xi, który odbył się w Kalifornii, gdzie napięcie było już wyczuwalne.

Podczas indywidualnej konferencji prasowej po rozmowach na szczycie prezydent Biden powtórzył swoje wcześniejsze stanowisko, że Xi Jinping jest w rzeczywistości dyktatorem. Pomimo czterogodzinnych rozmów z Xi Biden podtrzymał swój pogląd, twierdząc, że Xi stoi na czele kraju komunistycznego o strukturze zarządzania znacznie różniącej się od amerykańskiej. Uwagi amerykańskiego prezydenta wygłoszone w czerwcu i powtórzone po niedawnych rozmowach spotkały się z szybką i stanowczą reakcją Chin.

W odpowiedzi na uwagi Bidena rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning wyraził zdecydowany sprzeciw, nie wspominając bezpośrednio o prezydencie USA. Mao potępił uwagi Bidena jako „skrajnie błędne” i oskarżył go o nieodpowiedzialne manipulacje polityczne. Urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych argumentował, że niektóre osoby z ukrytych motywów próbują zaszkodzić stosunkom USA-Chiny, ale zapewnił, że takie próby są skazane na niepowodzenie.

To nie pierwszy przypadek tarć między obydwoma narodami w związku z takimi komentarzami. W czerwcu, kiedy Biden początkowo określił Xi mianem dyktatora, Chiny odrzuciły te uwagi jako absurdalne i prowokacyjne. Pomimo tych napięć oba kraje zaangażowały się w szeroko zakrojone rozmowy mające na celu rozwiązanie napiętych stosunków, których kulminacją było niedawne spotkanie na szczycie.

Xi Jinping, który w marcu zapewnił sobie trzecią kadencję jako prezydent, jest centralną postacią chińskiego przywództwa. Jego prezydenturę charakteryzowała konsolidacja władzy w kształtowaniu polityki, wojsku i tłumienie wolności mediów. Konsekwentna charakterystyka Xi Xi przez Bidena jako dyktatora odzwierciedla szersze napięcia między obydwoma narodami w związku z różnicami ideologicznymi i w zakresie zarządzania.

Niedawna wymiana zdań dodaje kolejną warstwę złożoności do i tak już napiętych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Chociaż obie strony zaangażowały się w rozmowy mające na celu poprawę stosunków, uwagi Bidena wskazują na utrzymujące się spory i odmienne poglądy na temat podstawowych zasad zarządzania. Silny sprzeciw ze strony Chin podkreśla wyzwania, przed którymi stoją oba narody, regulując swoje stosunki w obliczu zawiłości geopolitycznych.

Następstwa szczytu Biden-Xi ujawniły zwiększone napięcie, przy czym Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się etykietowaniu Xi przez Bidena jako dyktatora. Ponieważ oba kraje zmagają się z rozbieżnymi ideologiami i systemami politycznymi, okaże się, jaki będzie wpływ takich uwag na szersze stosunki USA-Chiny. Niedawna wymiana zdań uwypukliła ciągłe zawiłości i wyzwania w interakcjach dyplomatycznych między dwiema największymi gospodarkami świata.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron rozmawia z prezydentem Zełenskim podczas pierwszej wizyty zagranicznej

Next Post

Xi Jinping nalega na przejrzystość w stosunkach Chiny-USA relacje: przeciwnicy czy rartnerowie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next