Wybory na Madagaskarze zostały zakłócone przemocą i wezwaniami do bojkotu w atmosferze zawirowań politycznych

Madagaskar zmaga się z poważnymi wyzwaniami gospodarczymi i serią kryzysów pogodowych, naród jest obecnie uwikłany w kontrowersyjne wybory naznaczone przemocą i wzywa do bojkotu. Zubożały kraj, w dużym stopniu uzależniony od pomocy zagranicznej, stoi w obliczu ryzyka kryzysu humanitarnego, jeśli spór wyborczy w jeszcze większym stopniu odstraszy kluczowe wsparcie ze strony międzynarodowych dobroczyńców. W tym artykule szczegółowo opisano rozwój sytuacji na Madagaskarze, analizując czynniki przyczyniające się do niepokojów i obawy społeczności międzynarodowej.

Ponieważ większość z 30 milionów mieszkańców Madagaskaru żyje w biedzie, rolnictwo, kręgosłup gospodarczy Madagaskaru, ucierpiało w ostatnich latach w wyniku kolejnych katastrof spowodowanych pogodą. Powstałe w ten sposób szkody zaostrzyły kryzys humanitarny, zmuszając naród do znacznego polegania na pomocy zagranicznej. Rosną obawy, że kwestionowane wybory mogą doprowadzić do zmniejszenia wsparcia międzynarodowego, zaostrzając i tak już niepewną sytuację, ostrzega Andoniaina Ratsimamanga, rzeczniczka Czerwonego Krzyża zaangażowana w pomoc humanitarną.

Od rozpoczęcia kampanii w październiku proces wyborczy został zakłócony przez gwałtowne starcia i powszechne niezadowolenie. Demonstranci i siły bezpieczeństwa starły się na wiecach politycznych, a zwolennikom kandydatów opozycji grożą pobicia, aresztowania i strzelaniny. Protestujący wyrażają frustrację z powodu systemu wyborczego, który uważają za sfałszowany, co skłania do nawoływania do bojkotu. Lider Zgromadzenia Narodowego i liczne organizacje społeczeństwa obywatelskiego na Madagaskarze nalegały, aby komisja wyborcza przełożyła głosowanie ze względu na rosnącą niestabilność.

Społeczność międzynarodowa, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych, kilka krajów europejskich i Stany Zjednoczone, wyraziła obawy w związku z siłowym tłumieniem przez rząd działań związanych z wyborami. Krytycy twierdzą, że urzędujący prezydent Andry Rajoelina, który ustąpił ze stanowiska, aby ubiegać się o reelekcję, korzysta z zalet sprawowania urzędu. Kandydaci opozycji twierdzą, że państwowe siły bezpieczeństwa zakłócały ich kampanie, orzeczenia sądowe faworyzują Rajoelinę, a krajowa komisja wyborcza składa się z jego sojuszników. Niektórzy twierdzą, że Rajoelina traci uprawnienia ze względu na nabycie przez niego obywatelstwa francuskiego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych, odnotowując pogarszającą się sytuację w zakresie praw człowieka na Madagaskarze, potępiła niepotrzebne i nieproporcjonalne użycie siły przez siły bezpieczeństwa. Koalicja ambasad, w tym Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Japonii, poparła stanowisko ONZ i wezwała do powściągliwości. Stany Zjednoczone przekazały w tym roku 400 000 dolarów komisji wyborczej Madagaskaru na promowanie edukacji i zwiększanie świadomości na temat wyborów. Pomimo nawoływań do bojkotu co najmniej jeden kandydat opozycji, Siteny Randrianasoloniaiko, opowiada się za aktywnym udziałem, podkreślając znaczenie kwestionowania wszelkich rozbieżności wykrytych w procesie wyborczym.

Wybory na Madagaskarze przebiegają w kontekście wyzwań gospodarczych i kryzysów pogodowych, a także przemocy i wezwań do bojkotu, które pogłębiają zamieszanie polityczne. Ryzyko kryzysu humanitarnego wydaje się duże, ponieważ w obliczu trwającego sporu wsparcie międzynarodowe może się zmniejszyć. Obawy społeczności międzynarodowej wyrażone w różnych oświadczeniach i wkładach finansowych podkreślają powagę sytuacji. Nadchodzące dni określą wpływ tych wyzwań na krajobraz polityczny kraju i jego zdolność do podążania w kierunku stabilności i dobrobytu.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Rosja przedstawia ambitny plan eksploracji Księżyca, cele misji załogowych i bazy na Księżycu do 2031 roku

Next Post

SpaceX przygotowuje się do drugiego lotu testowego największej rakiety na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next