Tajwańska Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) podkreśliła konieczność dialogu, aby zapobiec konfliktowi z Chinami, przedstawiając swoje podejście w obliczu rosnącego chaosu w kampanii opozycji przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Podczas gdy Tajwan zmaga się z rosnącą presją militarną ze strony Chin, DPP kontynuuje swoją kampanię, prezentując jednolity front, podczas gdy opozycja stara się osiągnąć konsensus w sprawie swojego kandydata na prezydenta.
DPP w znaczącym posunięciu ujawniła, że Hsiao Bi-khim, były de facto wpływowy ambasador Tajwanu w Stanach Zjednoczonych, jest kandydatem na prezydenta Lai Ching-te. Lai, obecnie faworytka, ma szansę poprowadzić Tajwan, jeśli odniesie sukces w sondażu przeprowadzonym 13 stycznia. Ich płynny postęp kontrastuje z wyzwaniami, przed którymi stoją główne partie opozycyjne Tajwanu, zwłaszcza Kuomintang (KMT) i Tajwańska Partia Ludowa (TPP).
Mimo wcześniejszej zgody na współpracę z rządzącą DPP, partiom opozycji nie udało się poczynić postępów w wyborze wspólnego mandatu prezydenckiego. Ta wewnętrzna niezgoda zdominowała tajwańską politykę, rodząc pytania o zdolność opozycji do stawienia jednolitego wyzwania.
Hsiao, któremu grożą sankcje ze strony Chin za określenie go niebezpiecznym separatystą, podkreślił zaangażowanie DPP w dialog i znaczenie utrzymania status quo. Podkreśliła, że kluczem do rozwiązania sporów w Cieśninie Tajwańskiej jest dialog, a nie wojna.
KMT i TPP w tygodniowym sporze nie mogły dojść do porozumienia w sprawie wspólnego kandydata na prezydenta. KMT tradycyjnie opowiada się za bliskimi związkami z Pekinem, ale wewnętrzna niezgoda przyćmiła ich wspólne wysiłki.
Wchodzi Terry Gou, założyciel Foxconn, który również ubiega się o prezydenturę. Gou podjął próbę mediacji pomiędzy KMT i TPP, aby ułatwić porozumienie w sprawie ich wspólnego kandydata. W miarę zbliżania się terminu rejestracji Gou wraz z przewodniczącym TPP Ko Wen-je rozpoczęli rozmowy z Hou Yu-ihem z KMT, dążąc do uczciwej i sprawiedliwej trójstronnej dyskusji w celu osiągnięcia współpracy z opozycją.
Zamieszanie w kampanii opozycji nasiliło spekulacje i niepewność w okresie poprzedzającym wybory. W miarę upływu czasu do terminu rejestracji wewnętrzna dynamika w opozycji może znacząco wpłynąć na krajobraz polityczny Tajwanu, potencjalnie wpływając na równowagę sił i stosunki z Chinami.